Deník N

Notes: Pomníky, hnízda a Gretino dobytí Ameriky

Notes Deníku N. Ilustrační foto: Deník N
Notes Deníku N. Ilustrační foto: Deník N

Středeční přehled našeho i cizího tisku stenografuje Ivan Adamovič.

Psali jsme

Kampaň MeToo bývá někdy označována za hon na čarodějnice (zde spíše čaroděje), neboť se mnohdy hodnotí dnešní kritickou optikou chování, které bylo třeba před deseti, dvaceti lety považované za přijatelné. Podobně vyznívá rozhovor s Klárou Dostálovou, ministryní pro místní rozvoj (za ANO) na téma předběžné zprávy auditorů ohledně dotací na farmu Čapí hnízdo. Podle paní ministryně se v roce 2007 neudělalo nic proti zákonům a zvyklostem roku 2007, zatímco dnes už to vypadá jinak. Ptáme se ale i na nový stavební zákon.

Již dříve jsme psali o tom, jak diplomat Svatopluk Čumba rozdával víza íránským podnikatelům a umožnil jim tak obcházet běžné postupy. Zjistili jsme, že to není první Čumbovo pochybení. Již v roce 2011 se dopustil velmi pochybného jednání, když nechal vystěhovat nábytek ze služebního bytu své podřízené v Libanonu.

Vzniká Národní sportovní agentura, která bude rozdělovat miliardy do českého sportu. Povede ji bývalý hokejový reprezentant Milan Hnilička. Opozice však tvrdí, že zákon pro vznik agentury byl napsán Hniličkovi na míru a že se bude v jeho rukou nekontrolovaně soustředit příliš velká pravomoc.

A ještě krátce ze sportu. Vedení pražského klubu Slavia řeší zajímavou otázku: jak znemožnit překupníkům, aby nakoupili lístky na prestižní zápasy a následně je neprodávali se ziskem? Šéf klubu Jaroslav Tvrdík v jednom konkrétním případě, kdy se lístky v inzerátu objevily vyfocené, prohlásil, že nechá vstupenky zneplatnit. Nemá na to právo, reaguje obchodní inspekce.

Otec vlasti Karel IV. nechal zlikvidovat židovské ghetto. Máme kvůli tomu odstranit jeho památku? Michael Romancov dává do historického kontextu současnou debatu kolem existence pomníku maršála Koněva a jeho novodobého „hanobení“. Píše, že Koněv byl politikem přinejmenším stejně jako vojákem a my bychom si neměli nechat od jiného státu vnucovat jejich pojetí veřejného prostoru.

Komerční sdělení: Seděli vedle sebe, mohli si povídat a přitom je dělilo 120 kilometrů. Vodafone uskutečnil první český 5G holografický hovor. „Zhmotnění“ člověka na dálku umožnila pilotní síť páté generace, která přináší nejen násobně vyšší přenosové rychlosti, ale i rychlou odezvu a mnohem vyšší kapacitu. (Zadavatel: Vodafone)

Stroj času

Zítřejší obálka Deníku N již dnes:

 

– TOP 09 čeká boj o vedení i existenci
– Kalouska mrzí, že jsem se rozhodla kandidovat, říká v rozhovoru Pekarová Adamová
– Velcí věřitelé tvrdí, že vyžadují etické exekuce. Praxe je ale jiná
– Nehoda u Severodvinska poodkryla, kam by Rusko chtělo dopochodovat v oblasti likvidačních technologií
– Zvuk ve službách dýdžeje Tarantina v novém filmu Tenkrát v Hollywoodu
– Évariste Galois byl nejromantičtější postavou dějin matematiky. Založil algebru, jak ji známe dnes

Psali jinde

„Žvanění o lidských právech“ před představiteli jiných zemí je podle prezidenta Miloše Zemana neproduktivní a neprospívá našemu cestovnímu ruchu. I takové výroky si vyslechli čeští velvyslanci ve středu na pravidelné poradě s prezidentem, uvádí iDnes.

Boris Johnson požádal královnu Alžbětu o přerušení zasedání britského parlamentu na pět týdnů a ta mu vyhověla. Parlament tedy nebude mít dostatek času zabránit brexitu bez legislativní dohody, informují Novinky.cz.

„Vidím zemi! Světla newyorského Long Islandu jsou před námi,“ tweetovala šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová dnes časně ráno, uvádí The Guardian. Greta tedy dokončila svou transatlantickou plavbu na jachtě, kterou chtěla mimo jiné ukázat, že se lze přepravovat po světě i bez letadel. Šéfredaktor jednoho nejmenovaného českého deníku napsal ironicky na Facebook, že se v New Yorku pouze staví pro hasicí přístroj a vyrazí hasit amazonský prales. Greta je tak dobrým ukazatelem, jakou kdo má důvěru v občanskou společnost.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější