Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pekarová Adamová: Kalousek mě dřív přemlouval, abych kandidovala. Teď ho mrzí, že jsem se rozhodla samostatně

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

První místopředsedkyně TOP 09 a kandidátka na předsedkyni strany Markéta Pekarová Adamová si myslí, že na rozdíl od svého protikandidáta Tomáše Czernina nabízí novou energii. Miroslava Kalouska si jako zakladatele strany váží, ale je podle ní osobností první dekády TOP 09.

Proč jste se rozhodla kandidovat na předsedkyni TOP 09?

Podle mě TOP 09 potřebuje restart a já ho chci provést. Po deseti letech, kdy jsem sbírala zkušenosti, se cítím dostatečně silná v kramflecích na to, abych mohla přispět straně k lepšímu výsledku včetně vstupu do vlády.

Proti vám bude stát Tomáš Czernin. Nebyl by podle vás tedy dobrým předsedou?

Nechci hodnotit svého protikandidáta, protože nekandiduji proti někomu, ale kandiduji se svou vizí, jak by topka měla být vedena a kam by měla směřovat. To chci nabídnout svým spolustraníkům. Tomáše Czernina si vážím, ostatně, je nyní místopředsedou Jiřího Pospíšila, je to tedy určitě kvalitní kandidát. Na druhou stranu, mám na některé věci jiný pohled.

Tomáš Czernin mi včera o vás a Jiřím Pospíšilovi řekl, že jste symbolem jakéhosi bezčasí v TOP 09, a naznačil, že pod nynějším vedením strana stagnuje. Co si o jeho komentáři myslíte?

Mrzí mě, že Tomáš Czernin jako Pospíšilův místopředseda toto téma nikdy neotevřel na samotném předsednictvu, jehož součástí je stejně dlouho jako já. Tam by to patřilo, ale nikdy jsem od něho neslyšela jediný náznak výtky a třeba i řešení. Mrzí mě, že to říká až teď.

Není to součást předvolebního boje, který s ohledem na vyrovnané šance kandidátů může být poměrně vyhrocený?

Jestli ho někdo bude vyhrocovat, já to nebudu. Určitě nechci, aby byl souboj vedený konfrontačně, a naopak chci, abychom se utkali se silnými vizemi a představami. Vážím si reakce Karla Schwarzenberga, který podle mě moji kandidaturu hodnotil s velkou moudrostí a nadhledem.

V úterý jste v České televizi řekla, že máte tři programové body restartu – ochranu životního prostředí, větší integraci v rámci Evropské unie a návrat k modelu tradičních politických stran. Nedělá to ale TOP 09 už teď?

TOP 09 pracuje na různých programových prioritách, ale s těmito třemi konkrétními bychom měli být mnohem víc slyšet. Například téma eura jsme malinko upozadili, a přitom to je bezpečnostní pojistka, geopolitické rozhodnutí. V tomhle směru bychom měli být mnohem razantnější a čitelnější.

Stejně tak v ochraně životních zdrojů, od lesů, přes zemědělství, až po hospodaření v krajině. Teď mám pocit, že lidé tápou, s čím si nás primárně spojit. Mou prioritou je dostat právě tyto tři věci do podvědomí všech voličů. Že jsme proevropská strana, která dbá na nerozhazovačnou politiku a na ochranu životních zdrojů.

Třeba lidovci navrhují ústavní ochranu vody, premiér toto téma akcentuje také. V čem bude váš přístup jiný?

Máme tým lidí, kteří jsou v oboru nezpochybnitelnými kapacitami. Pro mě je alarmující, že mnozí zpochybňují vědecké fakty a poznatky. Máme memorandum o ochraně životního prostředí a není na něm potřeba měnit ani čárku.

V tom se lišíme od vlády, která se bojí jít do důležitých témat, jako jsou menší plochy polí, protože to je byznys pana premiéra. Neočekávám od ní, že pozmění dotační systém. Stejně tak představitelé vlády na jedné straně říkají, že budeme ochraňovat sysly, fotí se se syslem, ale pak rozhodnou, že se bude plošně používat jed na hraboše, jakási chemoterapie českých polí, a až po nátlaku rozhodnutí zruší.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ve vašem manifestu chcete ochranu ovzduší zajistit třeba tím, že byste výhledově zavírali uhelné elektrárny v Česku.

Určitě je to cesta. Datum 2035, které je i v plánu, bychom měli více zdůrazňovat. Netvářím se, že jsem odborník na tato témata, jsem v Poslanecké sněmovně prodlouženou rukou odborníků, které ve straně mám. A například ve výboru pro životní prostředí teď předkládám pozměňovací návrhy, které se týkají hospodaření v lesích. Konkrétní změny, které mají zastavit nebo alespoň zmírnit kalamitu, k níž teď dochází.

V charismatu se možná s Czerninem trochu lišíme

Před minulými volbami jste objížděli republiku s vizí 2030, kde jste na prvním místě uváděli vzdělání. Nestáváte se nečitelnými kvůli tomu, že jste si tehdy vypíchli jednu věc, a teď zdůrazňujete jinou?

Naprosto se to doplňuje, obě témata jsou velice důležitá. Vzdělaní lidé si své prostředí chrání, protože si uvědomují, že nic lepšího nemáme a nelze ho nahradit. Jde to ruku v ruce. Vzdělávání patří do té třetí priority, kdy říkám, že musíme obnovit důvěru v tradiční strany, kterou TOP 09 je, a postavit hráz oligarchickým a populistickým hnutím. Vzdělaní lidé totiž mnohem kritičtěji konfrontují politiky s realitou. Jde to ale ruku v ruce a souvisí to i s tím nezpochybňováním vědeckých poznatků a faktů.

Ochranu lesů má v programu i váš protikandidát Tomáš Czernin. V čem se tedy lišíte?

V některých otázkách máme jiné pohledy. Že se shodujeme v ochraně životního prostředí, ukazuje, že jde o jedno ze základních témat TOP 09 a věnujeme mu velkou pozornost. V tom se ani lišit nemusíme. Důležitější je, abychom přesvědčili i ostatními parametry, a to je pro mě kompetence nebo schopnost dát do toho leadership a novou energii.

Věříte ve své charisma?

Jsem přesvědčena, že mám na to stranu vést a že strana potřebuje jasný leadership i energii, kterou do toho vkládám už teď, ale chci dávat ještě víc. A v tomhle se možná opravdu trochu lišíme.

Zmínila jste také jako jeden ze svých cílů ukotvení v Evropské unii, které jste spojila s přijetím eura. Je v Česku vůbec možné pro to sehnat podporu?

Politici by neměli říkat, co chce slyšet většina, ale co sami považují za správné pro občany i pro Českou republiku. Jsem přesvědčená, že přijmout euro

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější