Deník N

Havlíčkův resort chce 5G koridor z Prahy do Mnichova. Na propojování EU půjde přes bilion korun

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Foto: ČTK
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Foto: ČTK

Se spolkovou zemí Bavorsko má Česko z celého Německa nejčilejší obchodní vztahy a do budoucna tohle spojení můžou ještě posílit moderní technologie. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje výstavbu koridoru mobilních sítí nové generace 5G z Prahy do Mnichova. Využít by se k tomu mohly unijní peníze určené pro propojování Evropy. Od podobných projektů si EU slibuje zlepšení konkurenceschopnosti a více pracovních míst.

V přepočtu přes bilion korun chce Evropská unie po roce 2020 vynaložit na lepší propojení členských zemí. V takzvaném Nástroji pro propojení Evropy se kromě plánů na výstavbu silnic a železnic nově objevily i projekty výstavby sítí nové generace 5G. Evropská komise jej představila loni v květnu a jednotlivé země EU nyní navrhují projekty, které by do Nástroje chtěly dostat a získat na ně peníze.

Ministerstvo průmyslu a obchodu do plánu navrhuje zařadit i koridor 5G mobilní sítě z Prahy do Mnichova. Iniciativa v květnu vzešla z bavorské strany, když Prahu navštívil zemský ministr hospodářství Hubert Aiwanger. „Mluvili jsme o tom, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější