Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jestli Babiše obžalují, bude to neuvěřitelné. V Čapím hnízdě žádný problém není, říká Dostálová

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V případu Čapí hnízdo žádná pravidla porušena nebyla, říká v rozhovoru pro Deník N ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která má na starosti mimo jiné i dotace. Potvrdila, že dnes její resort odesílá odpověď na předběžnou zprávu auditorů ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Rozporovali jsme každou větu na každé stránce, podotýká ministryně.

Před rokem a půl jste mi o Čapím hnízdě řekla: „Dodržovala se pravidla, která tehdy čerpání evropských dotací umožňovala.“ Tvrdila jste, že tam byl prostor pro přizpůsobování se podmínkám. Pořád s tím souhlasíte?

Pracuju s fondy léta letoucí a zažila jsem i situaci, kdy nám Evropská komise zpochybňovala zákon o zadávání veřejných zakázek. Taky jsme jim říkali, že to musí posuzovat podle zákona, který v té době fungoval. Není možné na projekt z roku 2007 nebo 2008 nahlížet optikou roku 2020. Nám se změnily zákony a změnily se i majetkové struktury.

Jistě, ale pořád farma Čapí hnízdo byla součástí Agrofertu, jen ji z holdingu vyčlenili.

Detail projektu tak podrobně neznám. Oni doložili, že jsou malý nebo střední podnik do 250 zaměstnanců a že mají dvouletou historii, ale jak se tehdy sledovala majetková struktura? Neměli jsme příslušné zákony.

Takže bylo běžné, že si velká firma vytvořila nějakou menší, aby dosáhla na dotaci?

Neumím to takhle říct. Chci jen zopakovat, že oni naplňovali podmínky, protože tam žádná další pravidla hry nebyla. Oni naplnili podmínky tehdejších výzev operačního programu.

Považujete to za správné?

Takhle ta otázka znít nemůže. Zeptejte se mě v roce 2007, tehdy bych vám řekla, že ano. Dnešní optikou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Střet zájmů Andreje Babiše

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější