Deník N

Lex Hnilička. Bývalý hokejista bude sportu šéfovat podle zákona ušitého na míru, tvrdí opozice

Milan Hnilička. Foto: ČTK
Milan Hnilička. Foto: ČTK

Vznikající sportovní agenturu, která bude rozdělovat miliardy z veřejných peněz, povede poslanec ANO Milan Hnilička. Rozhodnutí vlády kritizují zástupci opozičních stran. Zákon byl podle nich ušitý na míru jedinému člověku – právě Hniličkovi.

Bývalého úspěšného hokejového reprezentanta Milana Hniličku nominoval do čela nové agentury premiér Andrej Babiš a jeho jmenování odklepla na svém pondělním jednání vláda. Předseda vlády dříve připouštěl uspořádání výběrového řízení.

„Klidně můžeme. Máte nějaké návrhy kandidátů? Napište mi. Děkuji,“ řekl premiér Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně v půlce března na dotaz pirátského poslance Lukáše Bartoně, zda vypíše na post šéfa agentury výběrové řízení. K tomu nakonec nedošlo.

Vláda na svém prvním zasedání po prázdninách schválila jmenování Milana Hniličky, i když tento bod nebyl na programu. S jeho nominací přišel na vládu premiér. Zdroj z vlády pro Deník N uvedl, že na jednání kabinetu se dostavil přímo poslanec Hnilička a přednesl své představy o řízení českého sportu.

„Byl jsem osloven přímo panem premiérem. Pozval mě na pohovor, kde jsem mu odevzdal koncepci kam a jak by se měl český sport v budoucnu ubírat,“ uvedl pro Deník N Milan Hnilička.„Byl jsem rovněž pozván na jednání vlády a poté mě pan premiér informoval, že mě navrhne Vládě ČR na pozici předsedy agentury,“ doplnil poslanec ANO.

Andrej Babiš na otázky ohledně jmenování nového šéfa Národní sportovní agentury do uzávěrky textu neodpověděl. Podle nového zákona o podpoře sportu, který protlačila skupina poslanců v čele s bývalým hokejovým reprezentantem, je předseda agentury

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější