Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tváře Ameriky: „Do Česka už pro mě neexistuje cesta zpátky“

Programátor Martin Blažek s manželkou Evou a dětmi Matyldou a Bernardem. Foto: archiv Martina Blažka
Programátor Martin Blažek s manželkou Evou a dětmi Matyldou a Bernardem. Foto: archiv Martina Blažka

Dnešní rozhovor je posledním ze série Tváře Ameriky. Seriál o lidech žijících v USA, jejichž krátké rozhovory vycházely každý prázdninový den, uzavírá Čech Martin Blažek, který se příští rok stane Američanem. Každý z těch lidí byl jiný, každý měl jiný životní příběh, ale všichni dohromady tvoří Tváře současné Ameriky. Děkujeme, že jsme vám je mohli představit.

Martin Blažek (43)
Programátor
Země původu: Česká republika, Zlín
Bydlí: Colorado Springs

„V roce 1993 jsem přijel do Wisconsinu na rok na studentskou výměnu. Žil jsem v americké rodině a byl to můj první americký rok. Naši mi pak vždycky říkali, že jsem se domů vrátil jako vyměněný. Předtím jsem byl spíš nevýrazný a zakřiknutý, po návratu výřečný a otevřený. Zkusil jsem pak v Česku univerzitu, ale nešlo mi to, protože už jsem ochutnal americký způsob výuky. A tak jsem začal pracovat v místním zlínském rádiu. Nejdřív jako DJ, posléze jako hudební šéf a nakonec jako programový ředitel.

Kromě rádia jsem se vždycky motal kolem počítačů, naučil jsem se programovat a založil si firmu, která se specializovala na vývoj a dodávku softwaru pro rádia. A skrz tu jsem dodával plánovací program americké společnosti RSC. Ty jsem jednoho dne oslovil, jestli by

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Tváře Ameriky

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější