Deník N

Notes: Kdy se vypíná diktafon, co děsí Hradní stráž a kde mají rádi elektrické koloběžky

Prezident Miloš Zeman by měl zítra jmenovat ministrem kultury Lubomíra Zaorálka, a tak by aspoň oficiálně měla skončit koaliční krize. Ať už krizi definujete jakkoliv, pozornost se už konečně může upřít i na jiná témata. Výběr z pondělní i víkendové produkce Deníku N připravil Jan Pavec.

Po nedávných protestech na pražské Letné napadnou desítky gangsterů lidi v metru, demonstranty i ty, co s nimi nemají nic společného a vracejí se třeba z práce nebo z výletu. Policie nezasáhne, respektive dorazí, až když je po všem, a jakmile odejde, přichází druhý útok. Známý politik se s útočníky družně zdraví, v nemocnici skončí na padesát obětí, vše natočily bezpečnostní kamery – a pak ticho po pěšině, jen pár zatčených.

Takhle by vypadalo dění po protivládních protestech v Česku, kdyby se odehrálo stejně jako po demonstracích v Hongkongu. Naštěstí je to u nás zatím jen obtížně představitelné. Zpověď jednoho z protestujících přinesla Magdalena Slezáková.

Někdejší moderátor Aleš Juchelka se stal hlavním zástupcem ANO, který se v hnutí zabývá podporou porodnosti. Pro pomoc rodinám má silnou osobní motivaci – smrt svého dítěte, o které pro něj stále není lehké mluvit. Během rozhovoru dvakrát požádal o vypnutí diktafonu. Mluvila s ním Eva Mošpanová.

Komerční sdělení: Nové mobilní sítě 5G, které mají přinést ekonomice konkurenční výhodu, se v Česku pomalu stávají realitou. Klíčová aukce frekvencí, která umožní pokrytí republiky novým signálem, teprve přijde. Přesto už odstartoval pilotní projekt společnosti Vodafone v Karlových Varech.

Tragédie na polské straně Tater, kde po zásahu blesku zemřeli čtyři lidé a více než stovka byla zraněna, je varováním před podceňováním přírodních sil. Blesk je přitom stále dost neprobádaným fenoménem. Co o něm víme a jak se před jeho dosahem chránit, popisuje ve svém textu Petr Koubský.

Obrana Pražského hradu před případnou invazí byla opět oslabena. Vratislav Mynář totiž nechal odstranit žiletkový drát, který chránil vstup do Jeleního příkopu. Bez kancléřova vědomí novou bezpečnostní překážku nainstalovala Hradní stráž. Tu totiž ještě doposud straší vyvěšení rudých trenek místo prezidentské standarty. Více v textu Jakuba Zelenky a Lukáše Prchala.

Před deseti lety to během finanční krize s Litvou moc dobře nevypadalo. Její obyvatelé masivně opouštěli zemi. Dnes už je situace lepší. Maršrutky úřady zakázaly, zato se ve městě rozšířily elektrické koloběžky. Situaci ve Vilniusu vykresluje Tereza Mynářová.

Draci na ledu

Trochu exotiky zažijí návštěvníci některých zápasů české třetí nejvyšší hokejové soutěže. Zúčastní se jí totiž i čínští hokejisté z týmu China Golden Dragons. Jde o základ čínského hokejového týmu, který se za tři roky představí na zimní olympiádě v Pekingu. Reportáž z jejich přípravy pod vedením československého mistra světa z roku 1985 přinesl David Janeczek.

Statek v Lošanech na Kolínsku se po desítkách let socialistické „údržby“ a následných porevolučních soudních sporech dostal zpět do rukou rodiny Mašínových. Na místě by měl nově vzniknout památník odbojářů. Jeho budoucí podobu popisuje Honza Wirnitzer.

Ještě jeden zpětný pohled do historie poskytuje rozhovor s kurátorkou nového Bauhaus musea Anke Blümmovou. Nová expozice se otevřela ve Výmaru, jehož obyvatelé ale ze slavné výtvarné školy nikdy nebyli moc nadšení. Durynské město totiž bylo dost konzervativní a posléze se stalo baštou NSDAP.

Po dlouhých tahanicích usedne do křesla ministra kultury sociálnědemokratický matador Lubomír Zaorálek. Samotné dění v tomto resortu se během politické krize vnímalo spíše jako druhotné. Jenže na jeho nového šéfa čeká dohled nad miliardovými investicemi, vysvětluje ve svém textu Honza Moláček.

Fanoušci českého virtuálního fotbalu budou opět zklamaní. Do nejnovějšího ročníku sportovní simulace FIFA 20 se totiž ani nedostanou všechny české ligové kluby. České lize před lety zavřela dveře marketingová společnost Fotbalové asociace ČR, která po vývojářích chtěla moc peněz. Které české fotbalové kluby ve hře najdete a proč je v hokeji situace jiná, popisuje David Janeczek.

Co najdete v úterním Deníku N

  • rozhovor s policejní psycholožkou o domácím násilí
  • Bakalovým luxusním obchodům v Pařížské se nedaří
  • Pražské městské části se v realitní krizi zbavují tisíců bytů

Co se píše jinde

Neobyčejně zajímavý rozhovor se šéfkou „maskovacího oddělení“ přinesl server Gzero. Se skvěle propracovanou maskou jako vystřiženou z filmu Fantomas dokázala zmást i prezidenta Spojených států.

Britský server Guardian přinesl svým čtenářům pohled na to, jak Češi vnímají chování zahraničních turistů ve svém hlavním městě. I Praha se bohužel dostává na seznam měst, kde počet návštěvníků překročil únosnou mez.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější