Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Linux: něžná digitální revoluce, která zvítězila, ale nevyhrála

Linus Torvalds: „Software je jako sex. Když je zadarmo, je lepší.“ Foto: KRD, Wikimedia Commons
Linus Torvalds: „Software je jako sex. Když je zadarmo, je lepší.“ Foto: KRD, Wikimedia Commons

Stal se jedním z nejslavnějších Finů. Tvrdí, že všechno dělá hlavně pro zábavu. Není manažer, ale pod jeho vedením pracují statisíce lidí. Linus Torvalds.

Psal se pětadvacátý srpen 1991 a členové mailové diskusní skupiny comp.os.minix dostali následující zprávu: „Ahoj všichni, kdo používáte minix! Vytvářím (volně dostupný) operační systém (je to jen hobby, nic velkého a profesionálního jako gnu) pro AT klony s procesorem 386 (486). Dělám na tom od dubna a pomalu bude hotovo. Rád bych požádal o zpětnou vazbu, co máte rádi/neradi na minixu (…) chtěl bych vědět, co tak lidé nejvíc chtějí. Každý návrh je vítaný, ale neslibuju, že ho zapracuju 🙂 Linus (torvalds@kruuna.helsinki.fi)“. Tím to všechno začalo.

Jestli té zprávě nerozumíte, není divu. Psal ji geek pro geeky. Geek je špatně přeložitelné anglické slovo, v češtině se tomu blíží „ajťák“ (hm… v češtině?), ale ne každý ajťák je geek a ne každý geek je ajťák. Geek je člověk, který upřednostňuje nějakou technickou dovednost (ta nemusí souviset s počítači, i když většinou do této oblasti spadá) nad všemi ostatními činnostmi a zájmy, nad soukromým životem, společenskými konvencemi a osobní hygienou. A kromě toho je v té dovednosti dobrý. Když dobrý není – anebo když to s podivínstvím opravdu už přehání –, říká se mu spíš nerd. Geekové jsou na rozdíl od nerdů docela cool, ale až poslední dobou. Proč? Jak by řekli oni sami: protože Silicon Valley.

A jedním z důležitých „protože“ vysvětlujících úspěch Silicon Valley, čili digitálních technologií

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější