Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rýsují se za troskami české politické kultury nové Dukovany?

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČTK
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČTK

Komentář Jana Moláčka: Andreje Babiše čeká období nejistot. Vzroste moc zákulisních hráčů včetně těch, kteří chtějí jádro na věčné časy díky zakázce pro ruský Rosatom.

Sedím v hotelovém pokoji v Budapešti. Za sebou mám den plný schůzek a rozhovorů především o jednom – o maďarském projektu na rozšíření zdejší jaderné elektrárny Paks. V Česku se mezitím závratným tempem odvíjí příběh, za nímž se jako kulisy také tyčí elektrárenské chladicí věže.

Nic na tom nemění ani skutečnost, že jsou to věže zatím nepostavené. Nic na tom nemění ani fakt, že mnohé z teorií, které v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách na sociálních sítích propojovaly Babišův výrok o odkladu rozšíření Dukovan, anabáze Andreje Babiše mladšího (ať už ho zavedly kamkoliv, dobrovolně nebo z donucení), jejich odhalení v reportáži televize Seznam, cestu předsedy Poslanecké sněmovny Vondráčka do Ruska a nevím, co všechno ještě dalšího, neměly daleko ke konspiračním teoriím.

Že u nás existuje velmi silný zájem na tom, aby se Česká republika vydala maďarskou cestou (více již brzy, teď jen krátce – přímá mezivládní, pochopitelně tajná smlouva o financování prostřednictvím půjčky z ruského státního rozpočtu, stamiliardová zakázka přidělená bez soutěže ruské státní firmě Rosatom a vyhlídky na desítky let závislosti na Rusku), to žádná konspirace není. Její protagonisté – v čele s prezidentem Milošem Zemanem – o tom celkem otevřeně mluví.

Tito protagonisté (ještě spíš než o prezidentovi je řeč o jeho nejbližším okolí) faktickou moc nemají. V zemi s nezpochybnitelnou osobou premiéra v čele stabilní vlády opírající se o zdravou parlamentní většinu by si neškrtli.

Jenže to není případ dnešního Česka. Menšinovou vládu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Energetika

Tendr na Dukovany

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější