Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Česko čelí fámám o 5G. Budou umírat včely i stromy, píší dezinformátoři

Mobilní vysílač. Ilustrační foto: Vodafone.de
Mobilní vysílač. Ilustrační foto: Vodafone.de

Příchod sítí nové generace zamoří zemi „elektrosmogem“, který způsobuje rakovinu a začne v přírodě zabíjet včely, píší přední dezinformační servery u nás i ve světě. Jak ukazují data, téma se stalo mezi dezinformátory jedním z nejfrekventovanějších právě ve chvíli, kdy Česko bude dražit frekvence za miliardy korun nutné pro jejich provoz.

Nové technologie pro mobilní sítě označované jako 5G, která by v Česku měla být spuštěna v příštím roce, si čím dál častěji všímají trollové a dezinformační servery. Články o ní a jejích dopadech na zdraví patří mezi jedno z nejpopulárnějších témat mezi fake news.

Počet příspěvků s klíčovou frází Stop 5G od začátku roku násobně rostl na Facebooku i Twitteru. Na obou sociálních sítích v poslední době narostlo i množství sledujících skupin, které se k tomuto tématu vyjadřují (viz grafy). Na Facebooku se jejich počet dostal přes 50 tisíc. Data přinesla přinesla londýnská organizace Global Disinformation Index, která mapuje šíření fake news. U pozorovaných facebookových stránek dosahoval v květnu počet příspěvků na toto téma více než tisíce příspěvků týdně.

Stop 5G na Facebooku. Foto: GDI
Stop 5G na Twitteru. Foto: GDI

Podobný trend můžeme pozorovat i v Česku. Dezinformační servery jako

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

veritasderman@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Dezinformace

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější