Deník N

Notes: Lubomír Zaorálek znovu ve Velkém sedle a zapomenutá vzpomínka

Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N
Koláž titulních stran Deníku N. Foto: Deník N

Předposlední srpnové středě dominovala vzpomínka na srpnovou okupaci a nový ministr kultury. Kromě toho se Marie Benešová zlobí za slova žalobců, čeští basketbalisté se připravují na svou velkou chvíli a Češi pijí a píšou o pití stejně jako posledních nejméně šest století. Výběr z dnešních událostí pro vás připravila Eva Mošpanová.

Nečekaným vítězem soutěže Česko hledá ministra kultury se dnes stal Lubomír Zaorálek. Toho sociální demokracie ohlásila jako nového kandidáta na šéfa resortu poté, co prezident Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu. A zdá se, že Zaorálek se ministrem kultury opravdu stane. „Pan prezident s návrhem na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury souhlasí. Po oficiálním předložení návrhu premiérem se pan prezident s Lubomírem Zaorálkem setká, následovat bude jmenování ministrem,“ napsal odpoledne na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Přečtěte si životní příběh pana Zaorálka, už na počátku pracovní kariéry to byla dramaturgická činnost. V uplynulých letech řešil i otázku financování kulturní oblasti,“ doporučil tentýž mluvčí Báře Janákové a Janu Tvrdoňovi, když se ho zeptali na to, jaké konkrétní zkušenosti s kulturou bývalý ministr zahraničí má. A tak se kolegové na životní příběh Lubomíra Zaorálka podívali. Našli tam seriál Velké sedlo, doktorát z filozofie i ostrá slova vůči Andreji Babišovi.

Když už jsme u vlády – Česko si dnes připomínalo 51 let od srpnové okupace v roce 1968. Přesněji, Česko bez svých nejvyšších představitelů. Na tradiční pietu před hlavní budovou Českého rozhlasu totiž nedorazil ani premiér, ani prezident, ani jediný člen vlády. Ověřený tandem Janáková–Tvrdoň zjišťoval, proč se tak stalo. „Možná mají strach,“ zněla třeba jedna z odpovědí, kterou dostali.

Pokud byste si chtěli srpnové dny připomenout vy, nabízíme vám trochu jiný pohled. Střelba, pronásledování a odpor Čechů vůči okupantům totiž neskončily s létem 1968, ale pokračovaly i o rok později. Jan Wirnitzer popsal na základě nové knihy Den hanby 1969, co se tehdy v ulicích Prahy, Brna a Liberce dělo a jak se komunistická moc snažila už předem otupit odpor.

Jana Ustohalová popisuje tytéž události v detailu ze svého domovského Brna. „Osudný čtvrtek 21. srpna 1969 se lidé začali scházet v centru Brna už dopoledne. Napětí bylo podle pamětníků cítit na každém kroku. (…) Odpoledne už se v centru Brna odehrávala regulérní pouliční válka, do nepokojů se zapojilo asi 15 tisíc lidí,“ píše v textu o 21. srpnu 1969.

Historie se dotýká i rozhovor Jana Wirnitzera se Zdenou Mašínovou. Sestra odbojářů bratrů Mašínů v něm mluví o tom, jak starosta Lošan reagoval na její nápad postavit bratrům památník i o tom, co si myslí o současné politice. Pětaosmdesátiletá dáma si nebere servítky: „Jak nyní byla aféra ve vládě s panem Staňkem a takzvaným naším prezidentem, no dovolte? To už měli být lidi nejen v ulicích, ale i defenestrovat na Hradě. Chytit za zadek a vyhodit z okna.“

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se ohradila proti slovům nejvyššího žalobce Pavla Zemana, že zákon o státním zastupitelství připravuje tak, aby se zbavila jej a vrchních žalobců Iva Ištvana a Lenky Bradáčové. „Je to celé nesmysl a přijde mi, že komentáře nejvyššího státního zástupce začínají být paranoidní,“ napsala ve vyjádření pro Deník N. Co si myslí o konání pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové a o co v celé kauze jde, si můžete přečíct v textu Lukáše Prchala.

Fanoušci sportu se mají na co těšit. Českou basketbalovou reprezentaci čeká už za necelé dva týdny premiéra na světovém šampionátu a hned proti výběru Spojených států amerických. Poslední účast českého, respektive československého basketbalu na světovém šampionátu se datuje do roku 1982. Na to, jaké mají čeští basketbalisté šance, se podíval David Janeczek.

Když se řekne alkohol a literatura, napadnou vás jako první třeba knihy Bohumila Hrabala? Omyl, Češi píšou (a pijí) přinejmenším od 14. století, ukazuje ve své analýze vztahu mezi okřídlenými slovy a nápoji, které křídla dávají, spolupracovník redakce Radim Kopáč. Tímto textem se zároveň můžete nechat navnadit na hlavní téma zítřejšího čísla o tom, že zdravá míra alkoholu je nejspíš žádná míra alkoholu.

Co najdete v Deníku N ve čtvrtek?

  • Zaorálek se vrací do vlády. Zeman kývl.
  • Zjišťovali jsme, jak kabinet plní konkrétní body z programu na zadržování vody.
  • Připravovaný fond pro banky nemá ve světě obdoby. Kde se tvůrci inspirovali?
  • Odborníci obracejí: zdravá míra alkoholu neexistuje.
  • Když vědci experimentují na sobě: Paže spálené radiem nebo kokain v míše.
  • Rozhovor se zvukařem filmu Nabarvené ptáče Jakubem Čechem. Vyprávěl o hvězdách, zoufalství i zlu.

Zaujalo nás

Kolik obětí měla okupace v roku 1968? V nebývale přehledné formě to ukazuje nový web odborníků z Ústavu pro studium totalitních režimu a Vojenského historického ústavu.

Prezident Donald Trump odložil plánovanou návštěvu Kodaně. To se v mezinárodní politice občas stává. Co se objeví méně často, jsou důvody, které Trump uvedl. „Na základě komentářů premiérky, že nemá zájem mluvit o prodeji Grónska, návštěvu odkládám…,“ napsal americký prezident na svůj Twitter. Víc o obskurní nabídce na nákup ostrova si můžete přečíst například na CNN.

Příběh čistícího fantoma od Karlova mostu má svůj závěr. Praha odmítla nabídku Miloslava Černého na to, aby dokončil započaté dílo a dočistil most od graffiti zdarma. Místo toho zaplatí 25 tisíc restaurátorovi. Památkáři i Technická správa komunikací mají za to, že Černý postupoval neodborně, píše iDnes.cz.

Citát na dnešek:

„Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla vykoupená nemalými oběťmi. Uchovávejme proto v naší společnosti touhu po svobodě a spravedlivosti. Čím bude naše touha a naše víra silnější, tím budeme my jako země, jako společnost, jako jednotlivci odolnější před každým pokusem o její ohrožení a zpochybnění. Zevnitř i zvenčí,“ řekla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve svém projevu během návštěvy Německa u Berlínské zdi. Celý projev k výročí 21. srpna naleznete na jejích stránkách.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější