Deník N

Po 37 letech a hned proti USA. Basketbalisty na mistrovství světa potáhnou nejlépe placený Čech a tajuplný kouč

Tomáš Satoranský v přípravném zápase proti Jordánsku. Foto: David Šváb
Tomáš Satoranský v přípravném zápase proti Jordánsku. Foto: David Šváb

Téměř po čtyřiceti letech a s nejlépe placeným českým sportovcem současnosti. Českou basketbalovou reprezentaci čeká už za necelé dva týdny premiéra na světovém šampionátu a hned proti výběru Spojených států amerických. O šancích týmu okolo Tomáše Satoranského na turnaji v Číně Deník N hovořil s Davidem Švábem, který byl jako novinář s týmem na posledních dvou evropských šampionátech v letech 2015 a 2017.

Poslední účast českého, respektive československého basketbalu na světovém šampionátu se datuje do roku 1982. Národní tým tehdy v Kolumbii skončil desátý. Od té doby se domácí mužský basketbal na vrcholnou akci typu mistrovství světa či olympiády nepodíval. Změnil to až tým okolo momentálně jediného Čecha v NBA Tomáše Satoranského, který první zářijový den čeká premiéra na mistrovství světa v Číně proti hvězdnému výběru USA.

Národní tým se na turnaj probojoval díky úspěšné kvalifikaci, která se poprvé hrála v novém formátu. „Ještě před čtyřmi lety reprezentanty ani nenapadlo, že by si mohli někdy zahrát na světovém šampionátu, protože na minulé závěrečné turnaje postupovaly pouze nejlepší týmy z mistrovství Evropy. Naštěstí pro český basketbal se změnil kvalifikační systém,“ vysvětluje David Šváb, bývalý basketbalový novinář, který byl s českou reprezentací na posledních dvou evropských šampionátech.

Tým kouče Ronena Ginzburga využil změny skvěle. Na mistrovství světa se česká reprezentace kvalifikovala s obrovským předstihem už v září loňského roku. Po výhrách nad Ruskem a Bosnou a Hercegovinou se Češi definitivně probojovali mezi nejlepších 32 týmů na světě. Mimochodem, dříve než Češi se na turnaj kvalifikovaly jen dvě evropské země.

Po premiéře proti USA čekají národní tým ještě zápasy s Japonskem a Tureckem. Do play-off postoupí první dva týmy tabulky, zbylé dva si zahrají další zápasy o konečné umístění. „Američané mají sice okleštěnou soupisku, protože se spousta hráčů omluvila, ale pořád jsou na mnohem vyšší úrovni. Takže pokud neprohrajeme o více než dvacet bodů, musíme to brát jako úspěch,“ připomíná Šváb kvalitu amerického týmu.

„Turci proti nám budou mírní favorité. Řekl bych, že šance budou 60 na 40 pro ně. Když se ale všechno sejde, myslím si, že je česká reprezentace schopná porazit i Turecko. Japonce bychom měli porazit, pokud tedy nezahrají extrémně dobrý zápas,“ předpovídá vývoj skupiny Šváb.

Proti USA s americkým rodákem

Pokud Češi postoupí do play-off, mají zaručenou účast v kvalifikaci o olympijské hry v Tokiu. Český mužský basketbal by se tak mohl představit pod pěti kruhy znovu po čtyřiceti letech. „Češi by měli jet na mistrovství světa s cílem, aby postoupili právě do kvalifikace o olympijské hry,“ myslí si Šváb.

Připomíná, jak klíčovou roli má v mužstvu jeho hlavní hvězda. „Tým je hodně závislý na výkonech Tomáše Satoranského. Bylo vidět i v přípravě, že když Tomáš sedí, tým ztrácí na kvalitě v postupném útoku. Takže bez něj musel tým řešit útoky mnohem rychleji, protože s hrou do plné obrany měl problémy. Na druhou stranu si myslím, že pokud nebude Satoranského limitovat žádné drobné zranění, z palubovky nesleze,“ říká na adresu momentálně nejlépe placeného českého sportovce Šváb.

Tomáš Satoranský na lavičce během přípravného zápasu proti Jordánsku. Foto: David Šváb

V základní sestavě národního týmu by měli nastoupit vedle rozehrávače slavného Chicaga Bulls ještě

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější