Deník N

Máte chybné názory, napsala čínská ambasáda. Hradu to nevadí, ohradil se jen úřad, který Zeman viní z cenzury

Prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během jeho návštěvy České republiky. Foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během jeho návštěvy České republiky. Foto: ČTK

Čínské velvyslanectví se o víkendu pustilo do poučování Čechů, jaké názory jsou správné a jaké ne. O odmítavou reakci za českou stranu se postarala instituce, kterou prezident Zeman před časem vinil z toho, že bude cenzurovat názory. Hlava státu slova čínské ambasády nerozporuje.

„Naše velvyslanectví zaznamenalo, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době veřejně vyjádřili chybné názory, a dokonce vydali otevřené dopisy k otázce týkající se Hongkongu, což je vměšování se do vnitřních záležitostí Číny,“ napsala o víkendu na Facebooku čínská ambasáda.

Úřad zdůraznil, že jde o slova tiskového mluvčího, nikoliv o vyjádření velvyslance Čang Ťien-mina. Mluvčí by je sice neřekl bez souhlasu nadřízených, Čína si tak ale ponechala volnější prostor k případnému ústupu. Nedávno si ostatně ministr zahraničí čínského velvyslance předvolal, když Čína kritizovala kroky pražského magistrátu. Nyní Černínský palác Deníku N řekl, že vyjádření tiskového mluvčího čínské ambasády zaznamenal, ale nechá je bez komentáře.

Ostrá reakce českých politiků v tomto případě nepřišla, ozvalo se ale Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spadá pod ministerstvo vnitra. To Číně vzkázalo, že v Česku už nic jako „chybné názory“ není, a místo toho země uplatňuje svobodu projevu. Centrum samotné přitom v minulosti čelilo obviněním, že chce zavést cenzuru.

„Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový Úřad pro tisk a informace (instituce pro kontrolu médií, zřízená devět dní po sovětské invazi v roce 1968, pozn. red.), pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ tvrdil prezident Miloš Zeman ve svém vánočním proslovu v roce 2016.

Vůči čínské výtce se nyní Zeman neohradil. „Každá země brání své zájmy, ať jde o Čínskou lidovou republiku, Českou republiku, nebo USA. To je

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čínský vliv v ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější