Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Podle uniklého dokumentu čeká Británii po tvrdém brexitu chaos. Corbyn chce využít obav a stát se premiérem

Vytvoření nového uskupení CANZUK by mělo zčásti vyvážit to, co způsobí odchod Británie z EU. Nápis na ulici v Londýně: „Brexit: moc se mu nedaří, že?“ Foto: Kevin Grieve, Unsplash
Vytvoření nového uskupení CANZUK by mělo zčásti vyvážit to, co způsobí odchod Británie z EU. Nápis na ulici v Londýně: „Brexit: moc se mu nedaří, že?“ Foto: Kevin Grieve, Unsplash

Země podle uniklého vládního dokumentu, o němž informoval list Sunday Times, není na odchod z EU připravena. Vláda mezitím doufá, že EU znovu otevře jednání o dohodě. Labouristé jí chtějí vyslovit nedůvěru.

Tříměsíční kolaps v přístavech, tvrdá hranice s Irskem a horší dostupnost potravin a léků. Takové jsou vyhlídky Velké Británie, pokud opustí Evropskou unii bez dohody.

O víkendu přišel britský list Sunday Times s uniklou zprávou z britské vlády.

„Nejde o strašení. Je to nejrealističtější zhodnocení toho, co čeká veřejnost při odchodu bez dohody. Obsahuje pravděpodobné, základní scénáře – nikoli nejhorší případ,“ sdělil listu zdroj z vládního prostředí.

Ucpané přechody

Vystoupení země z EU se projeví okamžitě v přístavech. Podle zprávy nebude 50–80 % kamionů připraveno na francouzské hraniční kontroly. Počet kamionů, které překročí kanál La Manche, by mohl okamžitě klesnout na 40 až 60 procent. Až tři měsíce pak může trvat, než se dostane na 50 až 70 % stavu před brexitem.

Podle zprávy může dojít i ke střetům mezi místními a rybářskými loděmi, jelikož se očekává, že přes 280 lodí bude v den brexitu v britských vodách ilegálně.

Na přístavech jsou pak silně závislé dodávky léků na ostrovy. V nejhorším případě může po výstupu z Evropské unie klesnout dovoz léků až na 40 %.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější