Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trump se prý zajímal o koupi Grónska. Vtip, nebo realita? Nejsme na prodej, vzkázala vláda dánského ostrova

Tasiilaq v Grónsku. Foto: Filip Gielda, Unsplash
Tasiilaq v Grónsku. Foto: Filip Gielda, Unsplash

Největší ostrov světa bohatý na nerostné suroviny a ohrožený klimatickou změnou hostí významnou americkou leteckou základnu a představuje finanční zátěž pro dánský státní rozpočet. Ve hře je i vyhlášení nezávislosti. Podle novinářů nemají Trumpovi spolupracovníci jasno, jestli šlo jen o legraci, nebo vážně míněný záměr. Zpráva amerických médií už však ve světě žije svým životem.

Po dvě staletí už patří Grónsko Dánskému království. A ačkoliv se vztahy mezi Kodaní a největším ostrovem světa ležícím v Americe v průběhu dějin různě měnily, Dánsko zvládlo udržet si Grónsko na své straně. Až tento týden se objevily zprávy z USA, podle nichž prezident Trump prohlásil, že by si chtěl Grónsko koupit.

CNN: Prezident Trump se dotazoval poradců, jestli je možné koupit Grónsko, říkají zdroje. „Co si o tom, chlapi, myslíte?“ zeptal se prý Trump podle jednoho z účastníků jarní večeře. „Myslíte, že by to šlo?“

Grónsko ale prý nakonec nebude 51. státem USA. Dánská i grónská vláda se rychle ozvaly, že největší ostrov světa není na prodej.

Grónské ministerstvo zahraničí (Grónsko má v rámci Dánska autonomii včetně parlamentu a malé vlády – Naalakkersuisut) po rozšíření zprávy o údajném zájmu amerického prezidenta Trumpa prohlásilo: „Grónsko je bohaté na zdroje, jako jsou minerály, nejčistší voda a led, ryby, mořská potrava a obnovitelné zdroje energie, a je dnes také populárním cílem dobrodružné turistiky. Jsme otevřeni podnikání, nejsme na prodej. Zjistěte víc na: Greenland.com“

„Zkoušeli si nás koupit předtím a zkoušejí to znovu, ale nenecháme se,“ řekl CNN Bent Abeelsen, který bydlí v grónském městečku Kulusuk. Narážel tak na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější