Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pilota ruského airbusu, který přistál bez motorů a podvozku v kukuřici, oslavují jako hrdinu

Airbus společnosti Uralské aerolinky v kukuřičném poli po startu z moskevského letiště 15. 8. 2019. Foto: vyšetřovací výbor, ČTK
Airbus společnosti Uralské aerolinky v kukuřičném poli po startu z moskevského letiště 15. 8. 2019. Foto: vyšetřovací výbor, ČTK

Ruský pilot Damir Jusupov byl kapitánem pouze jeden rok, nouzové přistání s airbusem po srážce s racky však zvládl dokonale.

Léto 2019 v Rusku je plné tragických neštěstí a špatných zpráv.

V ponorce zemřelo 14 námořníků, při záhadném výbuchu rakety zahynulo pět vědců a dva vojáci. Rozhořely se lesy na Sibiři a v době, kdy je Vladimir Putin už 20 let u moci, byly tisíce lidí v Moskvě zatčeny za to, že při poklidných demonstracích protestovali za svobodné volby do Moskevské městské dumy.

Tento týden však z Ruska přišla i dobrá zpráva o hrdinském přistání Airbusu A321 do kukuřičného pole. Toto je příběh 41letého pilota Damira Jusupova, který svým manévrem ve čtvrtek 15. srpna brzy ráno zachránil 233 lidských životů.

Racci v motorech

Krátce po vzletu z moskevského letiště stroj Uralských aerolinek vrazil do hejna racků, kteří se dostali do motorů. Jeden z motorů přestal fungovat a druhý začal hořet.

Piloti tak už po 15 minutách letu do Simferopolu na anektovaném ukrajinském Krymu museli nouzově přistát na poli nedaleko Moskvy. V situaci, kdy mu selhaly oba motory, nádrže byly plné paliva a přistávací zařízení raději ani nezapnuli. Na palubě bylo 234 pasažérů a sedmičlenná posádka.

„Letadlo nemělo dostatečný tah, a tak jsme začali

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější