Deník N

Notes: Babišovo levné pivo, Gott jako tvář normalizace i fotbalová noční můra

Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N
Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N

Pracovní týden se chýlí ke konci, to ale neznamená, že bychom v Enku zaháleli. Jako každý den přinášíme řadu zajímavých textů, jejich výběr dnes našlehal Jan Tvrdoň.

Nekonečný sitcom ohledně hledání ministra kultury, který kvalitou dosahuje seriálové produkce TV Nova z počátků jejího vysílání (vzpomínám na Nováky), se v tomto týdnu opět rozjel. Prezident Zeman i další hlavní postavy se vrací z dovolené, tak se můžeme vrátit k hledání člena koaliční vlády a dost možná i samotného vládního půdorysu.

Dnes Hrad oznámil, že v úterý se Zeman sejde s premiérem Babišem. Jan Moláček celou situaci rozebírá a nabízí několik variant, jak může hledání Staňkova nástupce pokračovat a dopadnout. Tak se nechme překvapit.

Krize-nekrize: na něco je v Česku spolehnutí. A v pátek obzvlášť. Jdeme na pivo. Na tom není nic špatného, asi si jedno malé taky dnes dopřeju. V Deníku N už několik týdnů máme seriál o alkoholismu a dnes vyšel velmi zajímavý text od Jindřicha Vobořila. To je bývalý vládní protidrogový koordinátor. Ten píše kromě dalšího to, že vůbec začít nějakou větší seriózní debatu o nadměrné konzumaci pití je fakt problém.

„Náš národ je spíše liberální, a myslím si, že jsme spíše přemýšliví lidé, a to vše má svá pozitiva. Jenže když jde o alkohol, tak jen vyslovit fakta o rizicích lidem zní, že chceme jen strašit,“ píše Vobořil a připomíná několik let starou debatu, kdy současný premiér vytáhl do boje za levnější pivo. Vzpomínka níže.

Foto: Andrej Babiš, Facebook.

Nemožnost kritické diskuse mi často vytane na mysl i u témat české historie. A to zejména té nedávné. Když slavil Karel Gott narozeniny a náš novinářský kolega Jindřich Šídlo se dopustil facebookových komentářů na jeho adresu, dostal za to pořádný kartáč na různých dezinformačních a alternativních webech. My jsme se české pěvecké legendě dnes pověnovali v rámci seriálu Tváře normalizace. Až do listopadu chceme přinášet příběhy různých známých i méně známých lidí, kteří byli pro minulý režim nějak významní. A dnes přišla řada na Karla Gotta, jeho profil sestavil Pavel Klusák. Za mě velmi zajímavý text. Oslaďte si kávu a dejte se do čtení.

Fotbaloví fanoušci si včera určitě „užili“. Hned tři české týmy totiž vypadly z kvalifikace o Evropskou ligu, a můžou se tak těšit na ligové výjezdy po našich luzích a hájích. Kromě velkého finančního výpadku (v Evropské lize si mohly týmy v případě postupu do základní skupiny přijít i na sto milionů) bude mít český fotbal velký problém i s koeficientem. V příštích letech se tak klidně může stát, že o postup do evropských soutěží bude hrát méně týmů z Česka… to jsou vyhlídky. Do čísel a statistik se zakouslo obávané levé křídlo redakce Deníku N, David Janeczek.

O radioaktivním úniku na severu Ruska jste již určitě slyšeli. Máme kliku, že máme v týmu Petra Koubského, který se na téma podíval velmi neagenturně a sepsal text, jak se vlastně radioaktivita měří. „Z radioaktivity jde strach. Je neviditelná, nerozpoznatelná bez přístrojů, pro většinu lidí tajemná. Představuje nepopiratelné riziko, kterému je dobré rozumět. Abychom nebyli ani lehkomyslní, ani nepropadali panice zbytečně,“ píše v závěru textu, který můžu pouze doporučit.

A co dalšího jsme dnes nabídli?

No není toho málo, kolegové byli dost plodní. 🙂 Takže třeba: Server Youtube smazal archiv kanálu Svobodný vysílač. Přiznám se, že slovo „kanálu“ jsem nenapsal úplně nezáměrně. Tento dezinformační vysílač Youtube smazal kvůli šíření nenávisti. Více v textu od Jakuba Zelenky a Lukáše Prchala.

Tři německé spolkové země čekají regionální volby a do kampaně vstoupil nový prvek. Krajně pravicová AfD se pustila do boje nejen proti establishmentu, ale nově i proti diktatuře bývalé NDR, píše Kirill Ščeblykin.

Kolegyně Barbora Janáková přetrpěla na své dovolené pochod do Santiaga a napsala z toho zajímavou reportáž. Jana Ciglerová pokračuje ve svém seriálu Tváře Ameriky – tentokrát s hercem a moderátorem původem z Venezuely. Eva Mošpanová se oproti oběma dámám zaměřila na Česko, ve svém textu popisuje situaci ohledně nemocnice v Sušici.

Slovenský Denník N pokračuje v rozkrývání mafiánské chobotnice u našich východních sousedů. „Setkával se s předsedou vlády, telefonoval si s ministrem vnitra. Alespoň tak to vypadá z komunikace podnikatele Mariana Kočnera a jeho spolupracovnice Aleny Zsuzsové přes aplikaci Threema, kterou má k dispozici policie. Kočner se tím Zsuzsové chlubil, když se zabýval pádem vlády Roberta Fica a registrací politické strany, kterou se pokoušel založit,“ píše Monika Tódová.

Abychom nekončili zase tak pesimisticky, tak si dovolím přiložit jeden kreslený vtípek od „našeho stálého spolupracovníka Jaze“. Hezký víkend!

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější