Deník N

Politická hanebnost v Jablonci: primátor ve střetu zájmů dal nováčkům za uši

Nynější jablonecký primátor Milan Kroupa na předvolebním billboardu s Andrejem Babišem. Foto: Tomáš Tesař, Liberecké zprávy
Nynější jablonecký primátor Milan Kroupa na předvolebním billboardu s Andrejem Babišem. Foto: Tomáš Tesař, Liberecké zprávy

Analýza Jana Stránského: Okolo drzosti, která symbolicky ukazuje, že v komunální politice je možné snad prakticky vše, se točí příběh, který dnes v podvečer vyvrcholil rozpadem koalice v severočeském Jablonci nad Nisou.

Ve zkratce: primátor se ani po zvolení do funkce nevzdal svého podnikání. Z titulu vládce města a v přiznaném střetu zájmů nyní rozhoduje o tom, kolik má magistrát jeho firmě vyplatit peněz. Zatímco Andrej Babiš, šéf hnutí, za něž primátor kandidoval, alespoň převedl své firmy do svěřenských fondů, jeho jablonecký kolega se tím zabývat nehodlá. „Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice, a všichni to věděli.“

Vraťme se však o několik měsíců zpět. Jistý Milan Kroupa, do té doby většině Jablonečanů neznámý podnikatel, se vyfotil s Andrejem Babišem na billboardy a těšil se na primátorské křeslo. Jenže Jablonec je speciální prostor, kde z jakýchsi důvodů, víceméně ze setrvačnosti, vyhrává veškeré volby ODS. Stalo se tak i loni na podzim. Jednička kandidátky občanských demokratů Miloš Vele si už už zdobil hruď primátorským řetězem. V ten moment ale přišel klasický povolební převrat.

Babišův kandidát Kroupa se domluvil na sestavení koalice s Piráty a s lokálním hnutím Společně pro Jablonec. ODS propadla do opozice. Lze se domnívat, že ultrapragmatický Kroupa zvolil idealistické Piráty i Společně pro Jablonec z prostého důvodu: věřil, že mu nepříliš zkušení politici nebudou klást velký odpor.

Lidé, kteří alespoň trochu viděli za kulisy, Piráty varovali, že za sebou Milan Kroupa vláčí nedořešené byznysové kauzy, které mají vztah k městu a jichž se pokusí v politice zbavit. Na sociálních sítích dostávali Piráti za svůj plán jít do koalice s ANO strašlivě nařezáno. Vše marné. Snad idealismus, snad touha po moci. Piráti byli slepí a hluší.

Kroupův problém, který právě dnes vedl k rozpadu jablonecké koalice, je košatý a komplikovaný. Zjednodušeně řečeno jde o to, že Kroupa vlastnil a i coby primátor stále vlastní jabloneckou firmu GREPA Networks.

Nyní, prosím, dávejte pozor. Do hry vstoupí

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější