Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Není vyloučeno, že prezident bude postupovat v souladu s ústavou. A není co dodat

Výběr z titulních stran Deníku N. V tištěné podobě nás najdete od pondělí do pátku ve svých schránkách nebo na pultech trafik. Foto: Deník N
Výběr z titulních stran Deníku N. V tištěné podobě nás najdete od pondělí do pátku ve svých schránkách nebo na pultech trafik. Foto: Deník N

Hradem odmítnutý kandidát na ministra kultury vytasil možná nejpamátnější výrok roku. Kromě toho pro vás máme tradiční hodnoty i hned dvě nová desatera, která by si měl vštípit každý rodič. A statečná žena, která kouzlí vysoko nad zemí, nám bere dech. U čtvrtečního čtení s Deníkem N vás vítá Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

„Nemohli jsme vyloučit variantu, že pan prezident bude postupovat v souladu s ústavou.“ Vpravdě kouzelná věta – k popsání vládní krize kolem výměny ministra kultury stěží najdeme výstižnější. Autorský kredit míří za Michalem Šmardou, který se sice Hradu nelíbí, ale prý kvůli tomu nebude vrážet kudly do zad ani šermovat teatrálními gesty, natož aby se hnal na barikády. Postačí mu názor, který si schovává pro předsednictvo ČSSD, prozradil ve velkém rozhovoru s Hankou Mazancovou.

A co sdělíš slovem, můžeš i obrazem – pokud si říkáš Jaz. Mimochodem, tady najdete všechny Jazovy glosy pro Deník N.

Prozradit věk dámy je faux pas, ale city mocenských tanců snad urazit nelze, pročež směle napišme, že česká vládní krize už není žádný novorozenec. Ovšem kam se se svými pár měsíci hrabe na Británii! Tři a čtvrt roku po referendu o brexitu – a pořád není jasno, jak to celé dopadne. Zato se smělými plány je to jako s názory ze známého rčení. Má ho premiér Boris Johnson: brexit bude 31. října, i kdyby trakaře padaly. Má ho opoziční lídr Corbyn: namísto trakařů se nejdřív musí shodit vláda. A dost možná ho bude mít i královna. Horký podzim Británii předpovídá analýza Jana Kudláčka.

Z politických rozkolů není daleko k těm církevním. Katolickou církev můžeme stokrát chápat jako názorový monolit, ale ve skutečnosti má k němu pořádně daleko. Jedním z mnoha dokladů může být i komentář Tomáše Halíka nazvaný Duka vede katolíky do náruče populistů: „Je zřejmé, že některé recesistické a nepříliš vkusné projevy, doprovázející karnevalové akce komunit LGBT záměrně provokují církevní představitele. Bylo by však prozíravější, aby se představitelé církve těmito okrajovými jevy nenechávali strhnout k prvoplánovým emocionálním reakcím, které je mohou nakonec zavléci do zatuchlých a nahnědlých politických vod.“

Zatímco „tradiční křesťanské hodnoty“ zažívají poslední dobou zejména na sociálních sítích pozoruhodnou renesanci, jiná dvě desatera si svou tradici ještě vybudovat nestačila. Což je problém, protože jsou to přikázání, která vám pomohou chránit vaše děti před nebezpečím. Osvojíte si je díky článku Daniela Dočekala. Přikázání první: „Nemluv, nepiš si, nechatuj s cizími lidmi.“ A pamatujte: tenhle Facebook není pro mladý!

A rovnou se můžete seznámit i s Anou Margaritou Martinez, další z Tváří Ameriky, které vám celé léto představuje Jana Ciglerová. Dnes vám to podání ruky opravdu doporučuji, protože paní Martinez je náramně zajímavá osoba. Zdaleka nejen proto, že se nic netušíc provdala za špiona ze své rodné Kuby.

Nicméně největší nadšení ve mně osobně vzbudilo seznámení s Annou Hanuš Kuchařovou. Nadšení a hluboký obdiv – jestli je slovo hluboký vůbec namístě. Bosonohá highlinerka „Ančí“ je totiž doma vysoko nad zemí, tam, kde zpívá vítr a kam obyčejný člověk nikdy nedosáhne. Nad portrétem Češky, která umí popřít zemskou přitažlivost, se vám díky Petře Procházkové bude tajit dech.

Verdon, Francie, 300 metrů nad zemí. Foto: Anna Hanuš Kuchařová

Kdo ví, jestli na své dovolené nepluje nad zemí rovněž předseda Dělnické mládeže Martin Aubrecht? Ještě o víkendu stál tento milovník zdvižených pravic nohama pevně na pražské dlažbě, aby neohroženě čelil neomarxismu v duhových barvách. Právě při té příležitosti vznikla fotka, kterou pak na Facebooku spolu s komentářem „Gay fandové na Prague Pride z řady nácků“ zveřejnil David Fábry, majitel obchodu se židovskými upomínkami. A právě tam, před Lauderovými školami při Židovské obci v Praze, se předevčírem hajlovalo. Tedy, tvrdí pan Fábry – pan Aubrecht má totiž tu dovolenou a nemá s tím nic společného, jak ujistil Lukáše Prchala.

A závěrem něco málo „pupeční magie, která spojuje tvoření života, tvoření umění, mezilidské vztahy, empatii a hledání společného jazyka skrze zpěv, mluvení a psaní“. Jinými slovy, seznamte se do čtvrtice: tentokrát s norskou muzikantkou a spisovatelkou Jenny Hval. Jiří Špičák o ní napsal tak krásně, že i moč či menstruační krev podléhají a mění se v poezii.

Zítra v tištěném Deníku N

  • Cíl je zisk, ne služba: Nemocnici v Sušici opouští i skupina Penta, která na Slovensku provozuje kromě nemocnic i soukromou zdravotní pojišťovnu
  • 575 kilometrů za tři týdny: Vyprávění o pouti do Santiaga, kde se motá hlava, bolí nohy a rodí se příběhy
  • Karel Gott jako Tvář normalizace: Komunistický režim si ze zpěváka udělal elegantního, leč předstírajícího reprezentanta
  • Těžká mise: Jak vystřízlivět alkoholem opojené Česko
  • Poučený strach z radioaktivity: Jak se měří neviditelná hrůza moderní doby
  • Balanc a jiskry: Fotoreportáž z festivalu Letní Letná
Titulní strana pátečního tištěného Deníku N 16. srpna 2019.

Letem světem

Co všechno umí váš messenger? Když jste Marian Kočner, máte na krku obvinění z úkladné vraždy Jána Kuciaka a oblíbili jste si aplikaci Threema, prozradí o vás i to, co jste nechtěli. Odhalení mají pod drobnohledem naši slovenští kolegové ze sesterského Denníku N – a je to zásadní, jakkoli děsivé čtení.

Všestranný je také um bezpečnostních kamer. Kupříkladu v Jablonci nad Nisou teď dokázaly, že zvládnou rozložit vládní koalici – s vydatnou pomocí střetu zájmů primátora Milana Kroupy (ANO).  Vydavatel Libereckých zpráv Jan Stránský ve své analýze vysvětluje, jak se mohl Kroupa s takovým střetem zájmů dostat do čela města. 

K tomu, aby se věci daly do pohybu, však občas postačí i jeden výmluvný záběr. Jako v případě úterního dramatu na letišti v Hongkongu, kde protestující zadrželi dva občany Čínské lidové republiky. Obava mnohých, že záběry z místa poslouží k diskreditaci protestního hnutí, se už stihly naplnit. „Mediální pokrytí (na čínské pevnině), z velké části hnané propagandou a nacionalismem, vybičovalo statisíce Číňanů“, aby překonali cenzurní zeď a pod hashtagem #whatashametohongkong zaplavili v Číně zakázaný Instagram, upozorňuje specializovaný server SupChina.

Foto: repro Instagram, Twitter

O kritické situaci v Hongkongu vás pravidelně informujeme také na stránkách Deníku N. Pro snazší orientaci v tamním dění pro vás nyní připravujeme interaktivní mapu protestů; než bude na světě, velmi doporučuji krátký dokumentární snímek nazvaný Oko bouře, který natočili reportéři Hong Kong Free Press. 360° kamera nabízí jedinečný pohled, jakkoli místy zahalený oblaky slzného plynu.

 

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější