Deník N

Šunkový damage management: Filip chce párky pro všechny, ztrátový vepřín v Letech podle něj byl efektivní

Foto: Adobe Stock
Foto: Adobe Stock

Předseda KSČM Vojtěch Filip rozehrál strunu potravinové soběstačnosti. Nejdříve kritizoval vykoupení a zrušení vepřína v Letech u Písku na Twitteru, pak i v rozsáhlejším textu pro Haló noviny. V jím vzývané době soběstačnosti přitom vepřové oproti průměrné mzdě bylo výrazně dražší než dnes.

Na začátku byl kategorický tweet šéfa českých komunistů a místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, podle kterého vykoupení vepřína v Letech u Písku, aby se místo mohlo změnit v důstojné uctění památky více než tří set obětí romského holokaustu, způsobilo pád produkce vepřového.

Deník N se tomu, že Filip dal do souvislosti růst cen vepřového s uzavřením vepřína, podrobně věnoval. Na datech ministerstva zemědělství jsme popsali, proč se tvrzení šéfa KSČM nezakládá na pravdě.

Kromě toho, že odkup vepřína neměl na počet prasat v Česku prakticky žádný měřitelný dopad, není pravdou, že by způsobil výrazný růst cen masa. Vepřín byl zkrátka příliš malý na to, aby jeho uzavření cenami zahýbalo.

Důvodem zdražování vepřového je podle ministerstva zemědělství hlavně situace na globálním trhu, zejména poptávka Číny, zasažené prasečím morem.

„Silnější poptávka Číny po vepřovém mase na globálním trhu bude mít v roce 2019 hlavní podíl na nárůstu celosvětové poptávky. To se projeví růstem cen prasat a vepřového masa a povede k rekordnímu vývozu velkých obchodníků,“ předpovídalo loni ministerstvo v dokumentu Situační a výhledová zpráva Vepřové maso.

Filip za své prohlášení sklidil kritiku z více stran. I proto se zřejmě rozhodl své tvrzení rozvést na stránkách Haló novin, listu personálně spojeného s komunistickou stranou a sídlícího v její centrále v Praze.

Kdo za to může?

V textu s názvem „Drahé vepřové! Kdo za to může?“ ujišťuje Filip čtenáře – s ohledem na povahu Haló novin často voliče komunistické strany –, že se „povyk strhl“ ne kvůli ceně masa, ale kvůli

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější