Deník N

Notes: Zákeřná nemoc, útoky na Pride a kardinál mimo čas a prostor

Notes Deníku N. Ilustrační foto: Deník N
Notes Deníku N. Ilustrační foto: Deník N

Poslední dny nepřinesly dobré zprávy. Rakovina si vyžádala další oběť a slovní útoky proti LGBT se na festivalu Prague Pride přelily do těch fyzických. Snad to příště bude pozitivnější, doufá autor dnešního notesu Jan Pavec.

V sobotu krátce před půlnocí zemřela matka dvou synů a majitelka společnosti Sushiqueen Bára Rektorová. O boji se smrtelnou nemocí mluvila v červnu s Deníkem N, rozhovor odemykáme. Blízkým chceme vyjádřit upřímnou soustrast.

Šéf SPD Tomio Okamura nemá nepříjemné otázky rád. Zatímco na sociálních sítích za ně rozdává bany (neplést s rumunskými haléři), v jeho hnutí dochází po dotazech na hospodaření k náhlým vyloučením. Některé členy zajímalo například to, kam se poděly výtisky propagačních novin Na vlastní oči. Ty měly stát 8,8 milionu korun, ale například v Praze byly nedostatkovým zbožím. Zkušenosti bývalých členů SPD popsaly Bára Janáková a Hana Mazancová.

Hezký bílý den si v sobotu udělali na příčovském zámku představitelé české xenofobní a extremistické scény. Akci, kde se mimo jiné vyzývalo k násilí proti „zrádcům a rozvracečům“, podpořil finančně i Středočeský kraj. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová tvrdí, že žadatelé o příspěvek její úřad uvedli v omyl a peníze bude chtít zpět. Je s podivem, že bílá „heterosexuální“ elita dokázala oklamat právě úřad, který si tak zakládá na důkladných analýzách kulturních akcí.

Moskvou minulý týden jela zvláštní kolona. Řada sanitek měla všechny otvory utěsněné igelitem nebo leukoplastí. Její řidiči měli na hlavách dýchací přístroje. Vezli lidi zraněné při „banální“ nehodě rakety v Bílém moři. Všichni, kteří s nimi přišli do styku, museli spálit své oblečení. Od havárie Černobylu se zjevně nic nezměnilo. Znepokojivé informace o možném jaderném incidentu v Rusku popsala Petra Procházková.

Zajišťovací příkazy poslaly ke dnu nejednu firmu. U mnoha z nich se následně ukázalo, že je úřady vydaly neoprávněně. Využívání tohoto výjimečného nástroje se snad už konečně zase omezuje, píše Daniel Morávek.

Představení operačního systému Harmony čínskou technologickou společností Huawei je třeba brát hlavně jako PR akci, píše Daniel Dočekal. Vývoj systému bude trvat ještě dlouhou dobu a zatím se oznámilo jen jméno. Číňané můžou narazit stejně jako před lety Microsoft.

Protesty proti festivalu Prague Pride přešly do fyzických útoků, český kardinál Dominik Duka si ale místo odsouzení přisazuje a připojuje se ke krakovskému arcibiskupovi mluvícímu o duhovém moru“. Píše také o „ateistické agendě“, kterou podle jeho slov společnost musí odmítnout. Na velmi znepokojivá slova nejvyššího českého představitele katolické církve v komentáři upozorňuje Filip Titlbach.

Mimo čas a prostor nejsou jen vyjádření mnoha veřejných činitelů, ale i vědecké objevy. Většina z nich jsou podvody, další ale i dokážou překvapit. Jejich přehled sestavil Petr Koubský.

Bez sporů kolem fungování si už člověk Ústav pro studium totalitních režimů snad ani nedovede představit. Nejnověji dokonce došlo k rozpadu komise, která měla jeho aktivity hodnotit. Jak píše Honza Wirnitzer, „kritici možná hořce poznamenají, že to je po třiceti letech snahy o vyrovnávání se s minulostí příznačné“.

Poslední den v práci člověk většinou aktivitou nehýří. Uklízí pracovní stůl, povídá si s kolegy, uzavírá poslední resty. Ministr kultury Antonín Staněk podle svých vlastních slov pracoval až do půlnoci a jeho posledním rozhodnutím bylo zrušení památkové ochrany teplických Hadích lázní, které patří sponzorovi prezidenta Miloše Zemana. Podrobnosti zjišťoval Lukáš Prchal.

Vzdělání se často skloňuje jako univerzální lék na všechno. Jenže to nemusí být tak jednoduché. Nejdříve se totiž musí vytvořit příležitosti pro to, aby se vzdělání mohlo uplatnit, říká v rozhovoru s Janou Ustohalovou slovenský antropolog Alexander Mušinka. Pokud chceme zlepšit postavení nižší třídy, potažmo Romů, základem je podle něj vytvořit možnosti pro bydlení.

Zařazení skateboardingu mezi disciplíny pro příští olympiádu tenhle sport mění. „Začíná to být vyhrocenější. Dříve jsem přišel do skateparku, který se otevíral v deset ráno před závody, a nikdo tam nebyl. Já jsem byl vždy ten typ jezdce, který je všude první a stále trénuje. Teď přijdu ráno do skateparku a už je tam plno,“ řekl Davidu Janeczkovi jeden z nejlepších českých skateboardistů Maxim Habanec.

V úterním Deníku N najdete:

  • Podrobnosti o dalším hackerském útoku na ministerstvo zahraničí
  • Lidem v exekuci může zůstat více peněz
  • Pražská mešita je v exekuci

Co píší jinde

Varování Dominika Duky před homosexualismem drze ignorují dva tučňáci, samci, kteří se v berlínské zoo začali starat o vejce, jež předtím odvrhla jiná samice. Pár tučňáků o vejce poctivě pečuje a střídá se v sezení na něm. Apokalypsa je zjevně blízko, protože v katolickém Irsku mají v akváriu homosexuální tučňáci dokonce převahu, informuje BBC.

Pokud si chcete udělat přesnější obrázek o tom, jak vypadalo víkendové setkání vlastenců na zámku Příčovy, doporučujeme postřehy Petra Bittnera z Deníku Referendum. „Byl jsem za vás svědkem potenciální předlohy nového ztvárnění Příběhu služebnice v interpretaci Zdeňka Trošky,“ píše autor na závěr textu, který znovu dokazuje, že v Česku satira za realitou zoufale nestíhá.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější