Deník N

Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu, tvrdí Babiš mladší. Opozice žádá vysvětlení

Premiér Andrej Babiš. Foto ČTK/AP/Alik Keplicz
Premiér Andrej Babiš. Foto ČTK/AP/Alik Keplicz

Starší syn premiéra Andreje Babiše pro server Seznam Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo proti své vůli držen v Moskvě a na Krymu. Opozice žádá po premiérovi, který večer přiletěl na návštěvu sicilského Palerma, vysvětlení.

Reportéři serveru Seznam Zprávy našli Andreje Babiše mladšího v bytě ve Švýcarsku, kde bydlí se svou matkou, premiérovou bývalou ženou. Muž, který je stejně jako jeho otec a další členové rodiny obviněn v kauze údajného dotačního podvodu kolem farmy Čapí hnízdo, prohlásil, že byl proti své vůli zadržován na různých místech včetně Ruskem okupovaného Krymu.

Odvezl jej tam prý Petr Protopopov, manžel psychiatričky a političky ANO Dity Protopopové. Ta měla Babiše mladšího léčit a podepsala také zprávu, podle níž mělo být jeho stíhání zastaveno ze zdravotních důvodů. „Řekla mi: máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl reportérům Andrej Babiš mladší. Protopopov mu pak prý už v zahraničí sdělil, že „já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený“.

„Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ míní Babiš mladší. Zároveň připustil, že otec o jeho zadržování nemusel vědět. Také přiznal, že v minulosti podepisoval jakési dokumenty týkající se Čapího hnízda: „Pozitivně si pamatuju, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval, nevěděl jsem vůbec, co podepisuji.“

Premiér Babiš a manželé Protopopovi se serveru Seznam Zprávy odmítli vyjádřit.

Babiš mladší pro své tvrzení neposkytl žádné důkazy,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Kauza Čapí hnízdo

V tomto okamžiku nejčtenější