Deník N

Notes: O ženách a mužích, hraboších a lidech, koulích v korýtku a životě v regionech

Notes Deníku N. Ilustrační foto: Deník N
Notes Deníku N. Ilustrační foto: Deník N

Prací novinářů je vyprávět ostatním příběhy. Zajímavé, pravdivé, smutné nebo veselé, dojemné i k vzteku. Ale především pravdivé, které představí realitu v co největší šíři a barvitosti. Jaké příběhy jsme dnes přinesli v Deníku N našim čtenářům a co se dozvěděli jinde, shrnuje Jana Ustohalová.

Z našeho rybníčku

O ženách a mužích. Politická zpravodajka Bára Janáková se zeptala poslankyň, jestli se ve Sněmovně setkávají se sexistickými narážkami. Jejich vyprávění je vlastně děsivé. V zákonodárném svatostánku muži znevažují názory žen jen proto, že jsou ženy, ignorují je, urážejí, naznačují, že jsou vláčené hormony, nebo jim doporučují nosit výstřihy či mají poznámky k jejich vzhledu.

Momentálně je ve Sněmovně 45 žen z 200 poslanců, nejvíc v historii. Ale ani to bohužel nestačí, aby se větší polovina lidí v Česku (ženy) mohla cítit důstojně. Cesta k opravdu reálné rovnoprávnosti bude ještě dlouhá a krušná, ačkoliv už jsme si myslely, že je dávno vybojovaná. Některé příběhy nekončí ani v 21. století.

O ministryních a ministrech. Novinky z politiky si můžete přečíst ale třeba taky od Hanky Mazancové v textu o novele zákona o státních zástupcích, kterou navrhuje ministryně Benešová. A Jan Tvrdoň rozebírá další koaliční střet, tentokrát o rozpočet na příští rok. Zatím se odehrává přes média a sociální sítě, ale vypadá to, že je předzvěstí něčeho ostřejšího při hlasování na vládě. Těšíme se na podzim, který nebude horký jen kvůli klimatické změně.

O hraboších a zemědělcích. Právě její dopady můžeme pozorovat už každý den. Když čtete o trávení přemnožených hrabošů od Jana Wirnitzera, říkáte si, jak je možné, že zemědělci tak hazardují. A taky, jak dlouho ještě takový přístup vydrží, než si uvědomíme, že se musíme k přírodě chovat šetrněji. Protože ona už teď nešetří nás.

O lidech jako my na západě i na východě. Víte, že i jinde žijí normální lidé jako my a každý má svůj příběh? Jana Ciglerová v dnešním díle Tváří Ameriky představuje Kolumbijce, kterého do Spojených států přivedla rodinná tragédie.

Ale zajímavé příběhy najdeme samozřejmě i na východě. Magdalena Slezáková mluvila s vietnamskou transgender aktivistkou Anh Phong Le, která je hrdinkou jednoho z dokumentárních filmů, jež jsou ke zhlédnutí v rámci festivalu Prague Pride (o něm se zmíníme v Notesu ještě jednou).

Jiná, o dost znepokojivější story se odehrává v Kašmíru a dozvíte se to od Kyrilla Ščeblykina. Pozorovatelé se obávají výrazného zhoršení vztahů mezi Indií a Pákistánem, protože obě země si sporné území nárokují.

O koulích v korýtku. Petr Koubský dokáže srozumitelně přiblížit všechno, co souvisí s vědou, i nám, naprostým diletantům. Připadáme si totiž při jeho vypravování tak nějak i sami chytřejší. Deset vědeckých experimentů, které změnily svět podává tak poutavě, že budete chtít aspoň některý taky vyzkoušet.

A na jaké příběhy se můžeme těšit v zítřejších novinách?

Titulní strana tištěného Deníku N v pátek 9. srpna.
  • Pokračování story o skandálním kupčení s íránskými vízy
  • Šíření eboly napomáhají nepravdivé historky, tedy konspirace
  • Normalizační bard Karel Sýs má vyznamenání od Husáka i Zemana
  • Povídka Jaroslava Veise
  • Reportáž z domova ve Svojšicích, kde audit prokázal milionová pochybení
  • Měsíc je obydlený živými tvory. Tedy jak se to vezme

Příběhy odjinud

Festival Prague Pride, který je tento týden v Praze, každoročně vzbuzuje emoce. Když vedení Prahy vyvěsilo na magistrát duhovou vlajku jako symbol práv sexuálních menšin, nezdržel se (očekávatelné) poznámky kardinál Dominik Duka:

Následoval tradiční folklor:

DVTV jsme se pak od pirátského primátora Hřiba dozvěděli praktické informace, jak by měl pan kardinál vyplnit formulář a jak se žádost posuzuje, aby měla Jeho Eminence šanci kříž na magistrát dostat.

Na stranu pana kardinála se ovšem ve stejném duelu postavil pražský zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL), a dokonce pronesl pozoruhodnou větu: „Zlínsko je Mekkou křesťanství a duchovna vůbec.

Čímž se dostáváme k regionům, kde se taky dějí dost zajímavé věci, protože není malých příběhů a důležitá je i sebemenší maličkost, protože se na věci musíte dívat jiným úhlem pohledu.

V Brně nám dnes začal Maraton hudby. Akce, která v posledních letech láká do ulic tisíce lidí. Až do neděle bude na 22 místech v centru města znít hudba a divadlo všemožných žánrů a můžete zažít Brno, jaké opravdu je – uvolněné, přátelské a příjemné, kde je všude blízko.

Radnice v Křižánkách, malebné vesničce na Vysočině, dnes na svém Facebooku oznámila, že se do místní ordinace podařilo pořídit přístroj na měření EKG. Ano, může se to zdát jako banalita, ale díky tomuhle holteru nebudou muset lidé dojíždět jinam a budou mít v tomhle zapadlém regionu o něco méně složitější život.

Klíče od zámku v Dívčím Hradě na Bruntálsku převzal nový, soukromý majitel. Pro vesničku s 303 obyvateli je to výborná zpráva, protože stát nechal zámek desetiletí chátrat. Obec si teď od změny vlastníka slibuje, že by po opravě mohl objekt ze 13. století přilákat turisty a pomoct snížit nezaměstnanost. Ta je tady šest procent, tedy třikrát vyšší než celostátní průměr, v exekuci je víc než třetina lidí.

zvířátka na konec. Víte, že je dnes Mezinárodní den koček? To těší především kočky, jejichž jsme otroky. V brněnském útulku ale nabízejí příběh šesti štěňat, která vás dostanou psím pohledem.

Už nás znáte a víte, jaké příběhy popisujeme.

Budeme moc rádi, když nám dáte svůj hlas v Křišťálové lupě.

 

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější