Deník N

Drama v Kyrgyzstánu: Exprezident se po chaotické přestřelce vzdal, zemi hrozí občanská válka

Až na druhý pokus se podařilo vládním jednotkám zadržet exprezidenta Kyrgyzstánu Atambajeva. Foto: Vladimir Pirogov, Reuters
Až na druhý pokus se podařilo vládním jednotkám zadržet exprezidenta Kyrgyzstánu Atambajeva. Foto: Vladimir Pirogov, Reuters

V nejsvobodnější z bývalých sovětských středoasijských republik to začalo páchnout občanskou válkou. V Kyrgyzstánu zadrželi bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva po obléhání jeho rezidence. Výsledkem střetu jsou jeden mrtvý, desítky zraněných a nejistá budoucnost.

Velitel kyrgyzských speciálních policejních jednotek dostal ve středu příkaz, aby jeho lidé obklíčili Atambajevovu rezidenci v obci Koj-Taš v Čulské oblasti. Ve čtvrtek večer se bývalá hlava státu vzdala přesile.

Proč vyšetřovatelé neposlali někdejšímu vrcholnému politikovi obsílku k výslechu ve věci vyšetřování korupce v nejvyšších mocenských patrech?

Učinili tak mnohokrát. Ale Atambajev se místo na policii odebral do Moskvy. Z letiště si ho odvezli přímo do Kremlu k prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Co si ti dva muži povídali, známo není. Kyrgyzští novináři ze serveru Ferghana tvrdí, že ruský prezident svého hosta zrovna dvakrát nepodpořil. Prý se vyslovil pro zachování klidu, míru a stávajícího režimu pod vedením prezidenta Sooronbaje Žeenbekova.

K údivu všech se Atambajev 25. července vrací z Moskvy do Kyrgyzstánu. Musel vědět, že si tím otevírá dveře do vězeňské cely nebo se bude muset bránit se zbraní v ruce. Ve středu se ukázalo, že si zvolil druhou možnost. „Upozorňoval jsem vás, že se budu bránit. Nejsem beran, kterého Sooronbaj odveze, aby mu přeřízli hrdlo,“ prohlásil.

„Mířil jsem jen na nohy“

Ve středoasijském Kyrgyzstánu, stejně jako v dalších bývalých sovětských satelitech nacházejících se v tomto neklidném regionu, se po rozpadu komunistického impéria v roce 1991 sovětské zvyklosti smísily s pokusem o demokratické přeměny a prastarými tradicemi včetně klanového uspořádání společnosti.

I to je důvod, proč už řadu týdnů visí ve vzduchu konflikt, který relativně pokojný, byť velmi chudý Kyrgyzstán může uvrhnout do občanské války.

Útok na Atambajevovu rezidenci měl být podle záměru velících důstojníků bleskový a pokud možno bezbolestný. Že se jej nepodaří splnit, se ukázalo už v prvních minutách akce.

Exprezidentovi stoupenci, kteří byli na místě, byli na podobný vývoj událostí zjevně připraveni – nejspíš je někdo z vysokých vládních kruhů dobře informoval –, a postavili se speciálním jednotkám velmi tvrdě, zkušeně a profesionálně.

K tomu, že vzal do ruky střelnou zbraň a střílel, se ve čtvrtek přiznal i sám Atambajev. Jedním dechem ale prohlásil, že mířil policistům jen na nohy. „Moji stoupenci neměli ani

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější