Deník N

Uloví Američané čarodějnici? Cestu k sesazení Trumpa mohou otevřít listopadové volby

Obal knihy Strach: Trump v Bílém domě. Autor: Bob Woodward
Obal knihy Strach: Trump v Bílém domě. Autor: Bob Woodward

Strach, tak se jmenuje očekávaný výbušný materiál na americkém knižním trhu. Jeho autorem je slavný investigativní novinář Bob Woodward, který s kolegou Carlem Bernsteinem v roce 1972 odhalil skandál Watergate vedoucí až k pádu prezidenta Nixona. Dál postupuje práce nezávislého vyšetřovatele Muellera ohledně podezření Trumpovy spolupráce s Kremlem, padla první obvinění, rozsudky i přiznání.

V knize „Strach: Trump v Bílém domě“ se píše o chaosu v sídle americké hlavy státu, o frustraci prezidentových nejbližších spolupracovníků, o Trumpových způsobech jednání s lidmi i jeho paranoie, že „po mně všichni jdou“.

„Skutečná moc je, ani to slovo nechci vyslovit, strach,“ řekl Donald Trump před dvěma lety v rozhovoru právě s Woodwardem a jeho kolegou Robertem Costou. A vyslovené slovo dalo název reportážní publikaci, která popisuje údajnou snahu nejbližšího kruhu prezidentových spolupracovníků zvládat jeho výbuchy emocí a předcházet pohromám pro Trumpa osobně i pro Spojené státy. Líčí jeho nezájem o dění kolem sebe, jeho neznalost světa, nepředvídatelnost. Popisuje vztahy mezi ním a ministry jeho vlády.

Trump měl například po útoku chemickými zbraněmi na obyvatelstvo v Sýrii nařídit zavraždění syrského prezidenta Asada a jindy zase žádat preventivní útok na Severní Koreu. Oba úkoly jeho spolupracovníci akceptovali, načež vypracovali a nakonec prosadili jiná řešení. Okamžitému podpisu dokumentů o odchodu USA ze severoamerické obchodní dohody NAFTA a z paktu s Jižní Koreou se zase prý podařilo zabránit tím, že mu jeho okolí tyto papíry prostě nepozorovaně odstranilo ze stolu.

Když Trump odmítl odsoudit neonacistickou demonstraci a židovské dceři jeho hlavního ekonomického poradce Cohna se poté objevila na dveřích svastika, Cohn rezignoval. Bílý dům pak přece jen prezidenta přiměl, aby zastánce nadřazenosti bílé rasy odsoudil. Vzápětí po projevu se jim ale Trump prý svěřil: „To byla největší zas…. chyba, kterou jsem udělal. Můj vůbec nejhorší projev,“ cituje z knihy Strach Woodwardův Washington Post, který ji má k dispozici. Brzy uvidíme, jestli se publikace nestane Trumpovým 11. zářím, což je datum, kdy se objeví v knihkupectvích.

„Tak nějak to všechno víme. A přesto pokaždé, když to slyšíme, odmítáme si připustit, co to znamená,“ napsala k tomu novinářka Anne Applebaum.

„Šílené na zprávách o Trumpovi je, že ty nejhorší věci, které jste o něm kdy slyšeli, o něm říkají jeho vlastní spolupracovníci,“ poznamenal k nové Woodwardově knize o zákulisí Trumpova prezidentství novinář Ezra Klein.

https://twitter.com/ezraklein/status/1037046354592247808

Aktivní činovníci Bílého domu už ale knihu, v níž jsou sami citováni, zkritizovali a informace v ní uváděné označili za výmysly. Mezi nimi ministr obrany generál Mattis. Personální šéf Bílého domu generál John Kelly měl podle knihy o prezidentovi říct: „Je úplně utržený ze řetězu, tohle je totální blázinec.“ Generál Kelly to ale následně popřel a jeho vyjádření zveřejnil na Twitteru sám Trump.

Trump pak také napsal, že zveřejnění knihy bylo načasováno tak, aby ovlivnilo listopadové volby do Kongresu. Autor Bob Woodward v reakci na kritiky a mnohá dementi řekl, že si za svou prací stojí.

V podobném duchu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

Donald Trump

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější