Deník N

Rozpočet ohrožuje zemi, škrtá se jako za Kalouska, zavřou domovy důchodců, varuje ČSSD. Schillerová: Přestaňte strašit

Vláda Andreje Babiše. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Vláda Andreje Babiše. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Vláda má sice na začátku srpna prázdniny, obě koaliční strany ovšem nezahálí, alespoň co se týká veřejných výpadů vůči svému vládnímu partnerovi. Po sporu ohledně ministerstva kultury se nově řeší státní rozpočet. Tento zákon roku je podle ČSSD navržen špatně a málo peněz jde hlavně do resortů sociálních demokratů. Hrozí podle nich zhoršení bezpečnosti nebo kolaps sociálních služeb.

Předseda ČSSD Jan Hamáček vtáhl do debaty o rozpočtu srovnání s obdobím vlády Petra Nečase, která tehdy prosazovala řadu nepopulárních opatření. „Andrej Babiš je v návrhu připravovaného rozpočtu až příliš konzervativní. To by ale znamenalo zbytečné škrty! Stejně tak jako za vlády pravice a ministra financí Kalouska. Určitě si pamatujete, kam to vedlo,“ napsal na svůj Facebook Jan Hamáček.

Návrh rozpočtu přitom počítá s výrazným růstem výdajů státu. V příštím roce by Česká republika měla hospodařit s celkovými výdaji ve výši bezmála 1,6 bilionu korun. Oproti letošku tak stát vydá o téměř 93 miliard více. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro Deník N Hamáčkovu kritiku odmítla.

„Výroky o škrtech jako za Kalouska nelze brát úplně vážně už jen proto, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější