Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sto let nezávislosti ve Varšavě: V Polsku rozervaném na dvě části vláda doširoka otevřela dveře pravicovému extremismu

Měl to být oficiální průvod slušných lidí s prezidentem v čele. Foto: Petr Janyška
Měl to být oficiální průvod slušných lidí s prezidentem v čele. Foto: Petr Janyška

REPORTÁŽ: Prezident Andrzej Duda chtěl na poslední chvíli vzít vítr z plachet krajní pravici a její tradiční pochod na výročí nezávislosti změnit ve státní průvod všech Poláků. Do ciziny měl jít pozitivní obrázek země. Manévr nevyšel, extrémisté měli zelenou. Náš zpravodaj byl u toho, když Varšavou prošly včera 11. 11. dva průvody, vládní strany a jejích příznivců bez účasti opozice, a po něm mohutný pochod pořádaný extrémní pravicí.

Takto že nezačínal ve 30. letech fašismus? Dav se valí rychlým krokem širokou třídou, kdekdo mává polskou bílo-červenou vlajkou, jsou jich desetitisíce, muži mají na krku šály se slovy Bílo-červené Polsko, někteří bundy s nápisem Velké Polsko a jim podobnými. Na jediné tváři není úsměv, nikdo si nezpívá, žádná uvolněná atmosféra. Ale naopak skandování proti někomu, hesla plná hněvu a výhrůžek. Plakáty a nápisy jako z dob před válkou, včetně jejich grafiky. Na začátku znějí bojovné vlastenecké písně.

Z davu se ozývají výkřiky: „Jednou srpem, jednou kladivem na tu rudou holotu. Na stromech místo listí budou viset komunisti. Smrt nepřátelům vlasti. To jsme, to jsme, to jsme my nacionalisti. Hrdost, hrdost, národní hrdost. Bůh, čest, vlast.“ Jiná hesla není slyšet, ti slušnější lidé se neozývají, podřizují se nejradikálnějším. Vše se odehrává ve stále hustším kouři z dýmovnic a petard, ve smrákající se ulici někdo každou chvíli zapálí pochodeň. Že to je zakázané a že prezident před pochodem tvrdil, že mu organizátoři slíbili, že je nepoužijí? A kdo to bere vážně? Takhle vypadaly filmy ze 30. let, jediný rozdíl, že byly černobílé.

Nad hlavami povlávají kromě těch polských i vlajky ultrapravicového uskupení Národně-radikálního tábora se zkříženou paží a dýkou, hesla právě tak ultrapravicové Velkopolské mládeže, keltské kříže. A taky standarty italské neofašistické Forza nuova, která sem jezdí už několik let, i slovenské vlajky Lidové strany naše Slovensko Máriány Kotleby. V jednu chvíli hořela za pokřiku „Pryč s Evropskou unií“ modrá vlajka s hvězdami. Obrázek jako z davu fotbalových chuligánů. Není to náhoda, právě z nich se hodně příznivců polské krajní pravice rekrutuje. V davu jdou i mladé ženy, tu a tam dokonce rodiče s malými dětmi, starší páry s malou bílo-červenou vlaječkou v rukou, občas je vidět velmi dobře oblečené ženy.

Před mýma očima se pětileté dítě po opakovaném pokřiku „Na stromech místo listí budou viset komunisti“ ptá své matky, kdo to jsou komunisti. Ona mu klidně vysvětlí: přeci bolševici, ti rudí, no komunisti. Neřekne mu, že proč jsou taková hesla špatná, nebezpečná. Nemluvě o tom, že dnes v Polsku komunisti prakticky neexistují a pro tyhle síly je komunistou každý, kdo není z jejich tábora. Kdo z nich ví, že meziválečný autoritářský vládce maršál Józef Piłsudski, k němuž vzhlížejí, začínal jako radikální socialista?

Podle policie se průvodu zúčastnilo na 200 tisíc lidí. Je jasné, že valná většina nejsou neonacisté. Je však také jasné, že i ta většina ví, do čeho jdou, kdo v průvodu bude udávat tón.

Dřív fašizující pochod, teď oficiální oslava

Takový průvod, kterému jeho organizátoři říkají Pochod nezávislosti, se ve Varšavě koná už řadu let. Stejná hesla, stejné transparenty, stejné keltské kříže, stejná nenávist a rasistická agresivita. Jen možná stále početnější dav. Několikrát jsem ho viděl na vlastní oči. Letos bylo snad jen o něco méně hesel o jediném bílém Polsku a nebylo slyšet protižidovské útoky. Že se dalo čekat, co přijde, potvrzuje i výzva ambasád USA a Kanady svým občanům, aby se průvodu a centru města v neděli vyhnuli, že tam nemusí být bezpečno. Takhle že je třeba varovat před oficiální oslavou státního svátku?

Proč tam tedy ti slušní či slušnější jdou?

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější