Deník N

Energetický úřad je v nájmu u Křetínského. Na jeho firmy přitom dohlíží

Pražské sídlo Energetického regulačního úřadu. Foto: Eva Mošpanová, Deník N
Pražské sídlo Energetického regulačního úřadu. Foto: Eva Mošpanová, Deník N

Odvolaní radní vlivného Energetického regulačního úřadu měli jednat v souladu se zájmy regulovaných subjektů, prohlásil v úterý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který se odkazuje na informace bezpečnostních složek. Nechtěl ale uvést, na jaké konkrétní firmy jeho prohlášení míří. Úřadu, jehož nezávislost ministr zpochybnil, se přitom už roky nedaří dostat z budovy, kterou dlouho vlastnila jedna z největších českých teplárenských společností a nyní jeden z největších evropských energetických hráčů.

Už patnáct let si pražská část úřadu pronajímá prostory v holešovické ulici Partyzánská od Pražské teplárenské, na niž přímo dohlíží a může jí dávat pokuty. V lednu roku 2017 k tomu skutečně došlo, když společnosti vyměřil platbu 223 milionů korun za špatně účtované ceny.

Původně úřad sídlil na Kampě, po povodních hledal nové útočiště, které se mu ale ve státních budovách nepodařilo najít. Nakonec skončil v nájmu u Pražské teplárenské, kterou v té době vlastnila britská International Power a hlavní město Praha.

Energetický a průmyslový holding pátého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského do firmy vstoupil před devíti lety, kdy transakci posvětil antimonopolní úřad. Dnes už Pražskou teplárenskou vlastní celou a budovu na Partyzánské převedl na přelomu roku pod svou realitní odnož EP Real Estate.

Mluvčí Křetínského Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj pronájem prostor pro regulátora za problém nepovažuje. Podobně se vyjadřuje i Pražská teplárenská, která 1600 metrů čtverečních podle posledního loňského dodatku smlouvy pronajala za

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější