Deník N

Britka se soudí s pražskou klinikou o téměř tři miliony korun kvůli komplikacím po plastické operaci

Operace (ilustrační záběr) Foto: Olga Kononenko, Unsplash
Operace (ilustrační záběr) Foto: Olga Kononenko, Unsplash

Britská občanka žaluje po zákroku a vážných komplikacích českou kliniku plastické chirurgie. Ačkoliv zájem o „zdravotnickou turistiku“ podle odborníků stoupá i v Česku, některá zařízení přistupují ke klientům ze zahraničí s velkou obezřetností a raději se soustředí na ty domácí.

Mikayla Whitworthová se před čtyřmi lety rozhodla pro cestu do Prahy. „Výlet“ ji stál o něco víc, než Brity zhruba týdenní návštěva hlavního města obyčejně stojí – 3250 liber (aktuálně něco přes 90 tisíc korun). Cílem dnes třicetileté Angličanky totiž nebyly památky, ale liposukce a operace břicha, se kterým nebyla žena po porodu spokojena. Hlavní lákadlo: cena. Podle listu Daily Mail, který příběh Mikayly přinesl, by ji podobný zákrok vyšel v Londýně na téměř třikrát víc.

Britů, kteří se rozhodnou kvůli úspoře a čekacím lhůtám absolvovat zákrok v zahraničí, je spousta. Jenom v roce 2017 se jejich počet odhadoval na více než 150 tisíc.

Jedno z nejčtenějších britských médií se případu paní Whitworthové věnovalo, protože žena tvrdí, že ji pražská klinika poškodila. Soudní cestou po ní chce odškodné 100 tisíc liber, v přepočtu přes 2,8 milionu korun.

Samotná operace i následná kontrola proběhla podle dostupných informací bez problémů. Ty ale začaly později. „První den poté, co jsem se vrátila do (pronajatého) bytu, jsem si myslela, že umřu. Napsala jsem zprávu na číslo pro pooperační péči, abych požádala o více léků, jelikož byla bolest nesnesitelná. Řekli mi pouze, abych šla do lékárny pod svým bytem. Trvalo mi přes dvě hodiny se tam dovléct a zjistila jsem, že je zavřená,“ popsala Mikayla pro Daily Mail začátek infekce.

Ženu hned po návratu do Velké Británie hospitalizovali se sepsí a nekrotizující fasciitidou – diagnózou, která v praxi znamená

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější