Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Staňka střídá bývalý voják, který dostal cenu za odstranění vepřína v Letech a prémie od Hermana

Po Antonínu Staňkovi stanul dočasně v čele ministerstva kultury René Schreier, náměstek resortu pro řízení sekce ekonomické a provozní. Foto: MK
Po Antonínu Staňkovi stanul dočasně v čele ministerstva kultury René Schreier, náměstek resortu pro řízení sekce ekonomické a provozní. Foto: MK

Kdo je René Schreier, který povede ministerstvo kultury do doby, než prezident Zeman jmenuje nového ministra? Voják z povolání a ekonomický náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů, vyznamenaný Výborem pro odškodnění romského holokaustu, který na ministerstvo kultury přišel s Danielem Hermanem. Ten jej chválí a považuje za dobrou volbu.

Původně se uvažovalo, že do prozatímního vedení resortu jmenuje Antonín Staněk jednoho ze svých politických náměstků – Jiřího Vzientka nebo Aloise Mačáka. Staněk ale překvapil, když si za svého nástupce vybral ekonomického náměstka úřadu Reného Schreiera. Na rozdíl od dvou zmíněných, kteří přišli na úřad spolu se Staňkem před rokem, je na ministerstvu kultury už pět let, a zná proto resort výrazně lépe.

„Jako zastupující náměstek nebudu řídit ministerstvo, budu pouze vykonávat nezbytné administrativní úkony a s ohledem na hlavní téma příštích týdnů, jímž bude jednání o rozpočtu, se bude můj pracovní program týkat především přípravy na něj,“ odpověděl náměstek na dotazy Deníku N.

Schreier vystudoval Business Institut EDU Praha a Fakultu ekonomiky a managementu na Univerzitě obrany v Brně. Svou kariéru podle životopisu zveřejněného na webu ministerstva kultury začínal v roce 2000 jako voják z povolání. V armádě zůstal dalších sedm let a opouštěl ji ve funkci velitele roty. Vedoucí pozici poté krátce zastával na technickém oddělení odboru Archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra.

Další roky byly v jeho životě kariérně svázané s Ústavem pro studium totalitních režimů, kde do roku 2013 působil jako náměstek ředitele Ústavu pro ekonomiku, provoz a informatiku. Než nastoupil na ministerstvo kultury, strávil rok na postu finančního ředitele společnosti CZE, s. r. o., která dnes již neexistuje.

Na ministerstvo kultury se dostal v roce 2014 spolu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější