Deník N

Rumburk zřejmě přijde o dětská lůžka navzdory slibům. Čekáme, jak rozhodnou lidé v kravatách, říká šéf oddělení

Lužická nemocnice v Rumburku a seznam jejích oddělení v březnu 2017. Gynekologie je dnes už jen součástí chirurgického oddělení. Foto: Libor Zavoral, ČTK
Lužická nemocnice v Rumburku a seznam jejích oddělení v březnu 2017. Gynekologie je dnes už jen součástí chirurgického oddělení. Foto: Libor Zavoral, ČTK

Minulou středu společnost Krajská zdravotní ohlásila, že převezme krachující rumburskou nemocnici. „To, co tam je, to budeme provozovat,“ řekl tehdy předseda představenstva firmy Jiří Novák. Jenže jak ukazují jednání, příslib zachování stávajícího stavu nemusí být tak úplně dodržen. Obětí se nejspíš stane dětské lůžkové oddělení.

Zástupci ministerstva zdravotnictví, pojišťoven a Krajské zdravotní, akciové společnosti Ústeckého kraje, minulý týden před novináři vystoupili s pozitivní zprávou: po měsících jednání se povedlo dohodnout na záchraně Lužické nemocnice v Rumburku. Zařízení, za které už město Rumburk nezvládalo platit dluhy a které jako jediné poskytuje akutní zdravotní péči pro 50 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku, převezme Krajská zdravotní.

Předseda představenstva Jiří Novák tehdy na dotaz Deníku N, zda se bude v rumburské nemocnici propouštět nebo se budou zavírat oddělení, odpověděl, že všechna oddělení zůstanou zachována. „Samozřejmě to bude v duchu našeho řízení, musíme si udělat analýzy, co se týče majetku, personálu,“ řekl tehdy.

Rumburská nemocnice dnes provozuje lůžková oddělení chirurgie, interny, pediatrie a nelůžkové ARO. Když však v pondělí Krajská zdravotní oznamovala zaslání návrhu smlouvy o smlouvě budoucí, dětské oddělení v textu chybělo. „Jsme zde připraveni poskytovat zdravotní služby v rozsahu ambulantní péče a akutní lůžkové péče v odbornostech vnitřní lékařství, chirurgie, multioborová jednotka intenzivní péče a dlouhodobá lůžková péče,“ stálo v prohlášení.

Na přímý dotaz, zda vynechání znamená, že se dětské oddělení bude rušit, Krajská zdravotní

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější