Deník N

Chybějící miliardu čerpejte z fondů, vzkázala krajům Maláčová. Podle radních dosáhnou sotva na 60 milionů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se na Twitteru pochválila, že krajům poslala miliardu na zvýšení platů pracovníků v sociálních službách o 24 dní dříve, než slíbila. Zástupcům krajů ale stále chybí jedna miliarda. Podle Maláčové o ni mají žádat z evropských fondů. Krajští radní nicméně po propočítání zjistili, že z nich letos dostanou nejvýše 59 milionů.

Dofinancování sociálních služeb řeší vláda již několik měsíců. Poté, co zvýšila platy pracovníků v sociálních službách, kraje přišly s tím, že na to nemají peníze, a žádaly o další dvě miliardy korun.

Vláda se kvůli tomu ocitla pod palbou otázek, když opozice žádala o vysvětlení a napravení celé situace na mimořádném zasedání Sněmovny. Nakonec Maláčová oznámila, že miliardu dá z rozpočtu svého resortu a ministerstva financí.

V pondělí se pak pochlubila na Twitteru, že peníze poslali ještě s předstihem.

„Podle našich propočtů mají kraje s touto miliardou 79 procent všech požadavků, což je více než průměr za posledních pět let. Průměr za posledních pět let je 76 procent, takže kraje v tuto chvíli dostaly nejvíce finančních prostředků historicky,“ řekla Deníku N Maláčová.

Vzápětí dodala, že prostředky samozřejmě ještě chybějí, ale že teď je čas, aby chybějící část dofinancovaly kraje a obce. Ty by měly podle ní čerpat prostředky z fondů Evropské unie.

Nicméně kraje tvrdí, že na pokrytí zvýšení platů pracovníků v sociálních službách potřebují ještě miliardu. V úterý se kvůli tomu sešla sociální komise Rady Asociace krajů. „Dostali jsme od hejtmanů za úkol, abychom zmapovali dofinancování z evropských zdrojů,“ řekl Deníku N radní pro sociální záležitosti Pardubického kraje Pavel Šotola (KDU-ČSL).

K penězům se letos dostanou jen tři kraje

Radní ale zjistili, že i pokud se budou hodně snažit, letos mohou z evropských zdrojů získat maximálně

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější