Deník N

Notes: Konec beden v Česku, zakutálené razítko a chudák Babiš

Enko. Ilustrační foto: Deník N
Enko. Ilustrační foto: Deník N

Je to strašné, jak ty jistoty starého světa mizí. Automaty z hospod, komentář Václav Klause mladšího z Novinek a premiéru Andreji Babišovi i jeho oblíbený fackovací panák. Všemi pondělními změnami provede Jan Pavec.

Další pilíř řádu, tradice a konzervativních hodnot se zbortil. Václav Klaus mladší přišel o svůj pravidelný komentář na serveru Novinky. Nechtěly prý být vnímány jako jeho platforma. Problémem je podle šéfredaktora to, že se založením svého nového hnutí Trikolóra se Klaus mladší „stal významným hráčem na jiném poli“. Do aktivní politiky přitom vstoupil už na začátku roku 2017, když ohlásil svou kandidaturu do Sněmovny za ODS.

Změny hlásí i dezinformační Sputnik. Končí totiž jeho šéfredaktorka Sofia Ovanesová. „Sofia odešla na vlastní žádost, chce získat nové zkušenosti v jiných sférách,“ řekla k odchodu pro Deník N dočasná šéfredaktorka Daria Pankova. Tak jsme zvědaví, jaký nový zářez paní Ovanesové přibude na LinkedInu. Zprávu přinesl Jakub Zelenka.

Boj proti hazardu má v Česku vcelku jasně viditelné výsledky. Na „bednu“ v hospodě nebo jiném zařízení už rozhodně nenarazíte tak často. Neznamená to ale, že problém mizí. Aspoň zčásti se totiž přesouvá na internet. Kritici i podporovatelé hazardního byznysu přitom upozorňují na to, že stát se teď chystá ke kroku, který může přispět k nárůstu počtu gamblerů. Více v textu Honzy Moláčka.

Chybělo jen jedno razítko. Tak prezidentův kancléř Vratislav Mynář vysvětluje pokutu za vypouštění odpadních vod do potoka z jeho hospody na sjezdovce v Osvětimanech. Není to zdaleka problém tohoto areálu s úřady, pokuta už padla i za nepovolený rybník. Pan kancléř si prostě na formality nepotrpí ani u sebe doma.

Někde přidat, někde šetřit. Utáhnout opasky chce premiér Andrej Babiš při přípravě a organizaci českého předsednictví v Evropské unii. Jenže vychází čím dál více najevo, že česká státní správa by se zvažovanými penězi jeho uspořádání vůbec nemusela zvládnout. V popisování věci pokračuje Jakub Zelenka, který zjistil, že proti plánu se postavila skoro všechna ministerstva i dlouhá řada dalších úřadů.

Kdyby Babiš neměl Bohuslava Sobotku, musel by si ho vymyslet. Hledání prapůvodce všech problémů se premiérovi jen trochu zkomplikovalo s tím, když se bývalý šéf ČSSD z aktivní politiky stáhl. I tak ho ale teď předseda vlády v rozhovoru pro deník Právo dokázal označit za příčinu současné koaliční krize kvůli odvolání a jmenování ministra kultury. „Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v soc. dem.,“ řekl Babiš s tím, že tito lidé hází jeho koaličnímu partnerovi Janu Hamáčkovi klacky pod nohy. „Pan premiér se pasuje do role oběti a tvrdí, že je vlastně chudák. Ale on není chudák, on je premiér. Má velmi silné pravomoci dané ústavou, akorát je není schopen obhájit,“ reagoval pro Deník N Hamáček.

Zatímco čeští protestující proti Babišovi si dali na prázdniny volno, v Rusku došlo k demonstracím, při nichž policie i na místní poměry zasáhla nezvykle ostře a počet zadržených přesáhl 1300. Proč k tomu došlo na početně spíše menších demonstracích, vysvětlil externí spolupracovník redakce Nikola Repin. A samotný průběh protestů neobyčejně živě popsala Petra Procházková.

Také jste letos při sledování záběrů z francouzské Tour de France z tepla gauče přemýšleli nad tím, jak cyklisté mohou podávat tak extrémní výkony? Naši slovenští kolegové to probrali s cyklistickým odborníkem z bratislavské tělovýchovné fakulty. „Jestliže si chcete představit, že byste jeli etapu Tour de France, vynásobte svůj standardní příjem potravy v běžný den pěti nebo šesti,“ vysvětluje Martin Belás.

Staří Řekové by se tomu divočení na prkénku s kolečky asi divili. Jenže olympijské hry musí jít s dobou, a tak při rozšiřování jejich disciplín došlo i na skateboarding. Příští rok v Tokiu se tak pod vlajkou s pěti kruhy můžou objevit i osobnosti české scény jako Maxim Habanec, Martin Pek nebo Tomáš Vintr. Jak bude vypadat olympijská premiéra tohoto sportu, popisuje David Janeczek.

Sportu jsme dali v dnešním notesu hodně místa, ale tenhle text si ho stejně jako vaši pozornost zaslouží. Se svolením britských kolegů přinášíme otevřenou zpověď tenistky Petry Kvitové pro deník Guardian o tom, jak se ve svém prostějovském bytě stala obětí přepadení a jak obtížné bylo vyrovnat se s jeho psychickými následky. Je to opravdu nepříjemné, ale silné čtení.

V zítřejším vydání Deníku N najdete:

  • Ruský diplomat Těrentěv v Česku končí
  • Exekutoři by už neměli brát věci lidem, kteří nic nedluží
  • Jak triády zasahují do aktuálního dění v Hongkongu

Co píší jinde:

Před několika týdny média spekulovala o tom, proč státní gigant ČEZ po dvou letech obrátil a ohlásil ochotu zapojit se do těžby lithia. Doba se prý za tu dobu kvůli rozvoji elektromobility změnila a může to být zajímavá obchodní příležitost. Jenže ten vývoj se zase trochu komplikuje. Server Bloomberg upozorňuje na to, že rozvoj těžby lithia tak trochu elektromobilitu předběhl a ceny tohoto kovu padají.

Slibované velké obchody s Čínou nakonec možná dojdou naplnění, ale tak trochu jinde, než se původně slibovalo. Nejlidnatější země se totiž stala velkým odbytištěm tuzemského dřeva, jehož cena kvůli kůrovcové kalamitě padá. Číňany přitom podle deníku E15 vůbec nezajímá jeho kvalita, jen jestli se dá naložit do kontejnerů.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější