Deník N

Už nebudu tak zdvořilý, slibuje Biden. Američany čekají televizní souboje mezi demokraty

Joe Bidenovi bude v roce 2020 78 let. Dokáže ještě nadchnout demokratické voliče a spojit je s republikány? Foto: LaNola K. Stone, U.S. Coast Guard
Joe Bidenovi bude v roce 2020 78 let. Dokáže ještě nadchnout demokratické voliče a spojit je s republikány? Foto: LaNola K. Stone, U.S. Coast Guard

Bývalý viceprezident a nynější uchazeč o post šéfa Bílého domu Joe Biden musel čelit obviněním z necitlivosti vůči právům Afroameričanů. Demokrati debatují o tom, zda je právě on nejlepším kandidátem, který by mohl porazit prezidenta Donalda Trumpa.

Když se Joe Biden na setkání s voliči zeptá, zda někdo z přítomných ztratil někoho kvůli rakovině, zvedne se les rukou.

Bývalý dvojnásobný viceprezident ví, co to je ztráta. Sám si několika prošel. Naposledy před pár lety, když na rakovinu zemřel jeho syn Beau.

Michael Steinberger v rozsáhlém profilu pro New York Times popisuje, nakolik přirozeně dokáže Biden navázat vztah se svým publikem: „Trump dělá politiku odplaty, Biden politiku empatie. Po čtyřech letech Trumpových způsobů si dokonce i někteří jeho podporovatelé přejí laskavější, mírnější přístup.“

Jenže demokraté nejsou v otázce, zda je právě Biden ten pravý vyzyvatel stávajícího prezidenta Trumpa, jednotní.

Spousta kandidátů, málo místa

Demokraty v následujících dvou nocích čekají televizní debaty – kandidátů je tolik, že je třeba je rozdělit do dvou dnů, a všichni hrají o hodně.

Biden nyní v průzkumech výrazně vede, ale poslední debata se mu příliš nepovedla. Nejvýraznějším momentem, který si z večera diváci zapamatovali, bylo, když došlo na takzvaný busing.

Šlo o opatření, kterým se federální vláda v 70. letech minulého století snažila snížit míru rasové segregace ve školách a pomoci afroamerickým žákům vyrovnat se ve výsledcích dětem z bílých rodin. V jeho rámci se studenti sváželi do škol mimo svou spádovou oblast. Opatření však bylo mezi voliči v Bidenově domovském státě Delaware velmi nepopulární, a tak se tehdejší senátor stal jeho tvrdým odpůrcem.

Bývalá státní zástupkyně z Kalifornie Kamala Harrisová, jejíž předci pochází z Jamajky a Indie, má naopak s busingem osobní zkušenost.

„Byla zde malá dívka z Kalifornie

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější