„Zákeřné fámy.“ Čína smetla výčitky, že stojí za surovými útoky v Hongkongu. Viní Západ

V hongkongském Yuen Longu, dějišti nedělních brutálních útoků, se na zítřek chystá velký protestní pochod. Úřady ho zakázaly, údajně v obavách ze střetů mezi demonstranty a místními, ale protestující to neodradilo. Komunistická strana Číny se mezitím ostře ohradila: nařčení, že se na násilí v Yuen Longu podílela, nazvala „hysterickými pomluvami“. Za hongkongskou krizi podle ní může spíš „vměšování a morbidní dvojí metr“ Západu.
V příletové hale Mezinárodního letiště Hongkong bývá i za běžných okolností pořádně rušno. Obří areál na ostrově Ček Lap Kok patří k největším a nejvytíženějším letištím na světě a představuje klíčový dopravní uzel pro oblast Dálného východu.
Ale zrovna dnes se tam naskytl docela jiný pohled než obvykle. Lidí pořád plno, což o to. Ale namísto spěchajícího, přelévajícího se davu vyplnily příletovou halu stovky černě oděných, na zemi posedávajících demonstrantů. A také transparenty.
„Drazí cestující: Hongkong prochází údržbou. Snažíme se, seč můžeme, abychom ho znovu uvedli do provozu. Hluboce se vám omlouváme za způsobené komplikace.“
„Propusťte zadržené protestující!“
„Žádáme nezávislé vyšetření teroristického útoku v Yuen Longu.“
„Hanba policii, která se tajně smlouvá s gangstery!“
Demonstranti se podle Hong Kong Free Post zaměřili také na východy z vnitřních prostor letiště a na cestující, kteří přicházeli od letadel. „Svobodu Hongkongu! Vítejte a mějte se na pozoru!“ volali na ně.
When people arrive at the Hong Kong airport, they are usually greeted by government branding that welcomes them to “Asia’s world city”.
This is what they’ll see today as soon as they leave the baggage reclaim area: pic.twitter.com/7WtkrotZ6n
— Elaine Yu (@yuenok) July 26, 2019
Ani člověka, který v uplynulých týdnech vůbec nesledoval zprávy a o dění v Hongkongu má mizivé povědomí, nenechali demonstranti na pochybách, před čím varují.
Kromě transparentů si totiž přinesli i monitory – a na nich ve smyčce běžící záběry z policejních zákroků proti demonstrantům i ze stanice vlaku v hongkongském městě Yuen Long. Policisté s obušky. Oblaka slzného plynu. A muži v bílých tričkách, kteří se rozpřahují bambusovými a kovovými tyčemi a mlátí jimi vyděšené, prchající lidi. Zem potřísněná krví.
V čínských stanicích běžně uvidíte výstražnou ceduli s čínským nápisem a více či méně povedeným anglickým ekvivalentem; význam však bývá vždy stejný. „Pozor na hlavu!“ varuje a doprovází to názorným piktogramem panáčka, který čelem vráží do nízkého stropu.
Na hongkongském letišti se dnes objevila její příhodná modifikace. „Pozor na gaunera!“ hlásá nápis. A v červeném výstražném kruhu jsou panáčci hned dva: jeden prchající, s rukama vysoko nad hlavou, a druhý s