Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Migranti už nejsou horké téma, dalším obětním beránkem v Polsku budou sexuální menšiny, říká aktivistka

Policie zasahuje proti pravicovým extremistům, kteří v červenci 2019 útočili na LGBT pochod v Bělostoku. Foto: Agnieszka Sadowska, Agencja Gazeta via Reuters
Policie zasahuje proti pravicovým extremistům, kteří v červenci 2019 útočili na LGBT pochod v Bělostoku. Foto: Agnieszka Sadowska, Agencja Gazeta via Reuters

Nenávistné projevy předcházejí činům, říká aktivistka Ola Kaczoreková z polské organizace Láska nevylučuje, která bojuje za práva lidí s jinou sexuální orientací. Odkazuje tak na nedávný útok extremistů na LGBT pochod v Bělostoku. V rozhovoru pro Deník N tvrdí, že před podzimními parlamentními volbami se bude vládní strana Právo a spravedlnost snažit téma práv sexuálních menšin zneužít.

Provládní týdeník Gazeta Polska několik dní před útokem oznámil, že vydá nálepky s nápisem „místo bez LGBT“, které potom pozměnil na „místo bez ideologie LGBT“. O co šlo? Mohl za to veřejný tlak?

Tyto nálepky vyvolaly obrovskou negativní reakci. Zároveň mezi oznámením a vydáním nálepek došlo právě k útokům v Bělostoku, takže se asi trochu báli.

Je to ale součást širšího trendu. Některé polské radnice především na jihovýchodě země prohlašovaly svá města za „zóny bez LGBT“.

Šéfredaktor Gazety Polské řekl, že nemá nic proti gayům, ale proti „LGBT ideologii“. Co stojí za tímto rozlišováním? 

Nechtějí, aby se lidé ke své orientaci hlásili a mluvili o svých právech: „Budeme tě tolerovat, ale jsi moc hlasitý a provokuješ mě, abych reagoval.“

To je velmi nebezpečné, protože se nás tak snaží dehumanizovat. Pak můžete o LGBT+ (plus v tomto označení zahrnuje další skupiny, které nejsou výslovně uvedeny ve zkratce, pozn. red.) říct cokoliv, nemluvíte totiž o lidech, ale o ideologii. Pak můžete mluvit o „havěti“, „pedofilech“ a tak podobně.

Funguje to, protože nacionalisté v Bělostoku používali přesně tyto fráze a slova z veřejnoprávní televize a dalších médií. Neviděli nás jako lidské bytosti. Je jednodušší útočit na ideologii.

V Bělostoku ale bili opravdové lidi. Došlo lidem po tomto útoku, že nenávistné projevy mohou mít dopady v reálném životě?

Někoho na pravici množství agrese vylekalo. Nejsem ale moc optimistická, protože tito lidé takové chování povzbuzovali. Teď říkají: „Ohó,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější