Deník N

Ať se na něm učí mladí, odkazuje stoletý astronom Luboš Perek „svůj“ dalekohled dalším generacím

Světově uznávaný astronom Luboš Perek byl ve druhé polovině 70. let vedoucím Úřadu OSN pro kosmické záležitosti. Foto: ČTK
Světově uznávaný astronom Luboš Perek byl ve druhé polovině 70. let vedoucím Úřadu OSN pro kosmické záležitosti. Foto: ČTK

Nestor české astronomie Luboš Perek slaví dnes sté narozeniny. Do budoucna by si přál, aby se u „jeho“ dalekohledu, který je srdcem ondřejovské hvězdárny, učily nové generace českých astronomů a astronomek, jak zacházet s velkými teleskopy.

„Udělal jsem takovou akci, že bych potřeboval studenty ze středních škol, kteří by dělali výpočty, ze kterých budu moci dělat závěry. Jenomže jsem po nich musel všechno přepočítávat, velká úspora času to nebyla. Ale mezi těmi studenty byli dva, které si velice dobře pamatuji – jeden byl Jiří Grygar a druhý Luboš Kohoutek.“

Jako na středoškolské studenty může na oba zmíněné muže, dnes přední české astronomy, vzpomínat jediný člověk – docent Luboš Perek, doyen české astronomie. Právě dnes slaví sté narozeniny.

Buďme spravedliví: jemnou výčitku středoškolským studentům nejspíš Luboš Perek nemyslel na Grygara, který byl později jeho studentem i na univerzitě. „Byl velice dobrej student, on i teď je velice dobrej! Má neobyčejně široký záběr, je to vlastně můj nejlepší student,“ cení si Perek známého astronoma, který se mimo jiné léta zabývá i popularizací oboru.

Věty, které čtete, pronáší Luboš Perek v novém, téměř půlhodinovém dokumentárním filmu, který je dílem studentů multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě.

Snímek dává nahlédnout do dvou prolínajících se příběhů – ondřejovského dalekohledu, který nese Perkovo jméno, a životní dráhy samotného stoletého astronoma. Když sledujete, jak mluví, bezděčně vás napadne – víte, jak se o starších lidech někdy trochu zdvořilostně říká, jak jsou bystří a jak jim to myslí? Tak počkejte, až uvidíte (nebo spíš uslyšíte) v akci Luboše Perka.

„Není možné nic jiného než obdivovat, v jaké svěžesti je. Je to trochu genetika, ale je to i tím, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Pozitivní zprávy

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější