Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Když vstávají v pět do práce, nemůžu po nich chtít stoprocentní výkon, říká trenér fotbalistek a sní o Wembley

Hráčka Slavie a reprezentantka Kateřina Svitková (s číslem 10). Díky brance proti Bayernu Mnichov je jako jediná žena v nominaci na gól sezony. Foto: FAČR
Hráčka Slavie a reprezentantka Kateřina Svitková (s číslem 10). Díky brance proti Bayernu Mnichov je jako jediná žena v nominaci na gól sezony. Foto: FAČR

Francouzský prezident Emmanuel Macron předává medaile a poháry, nizozemský král Vilém Alexandr se na to dívá z čestné lóže. Vyprodané stadiony, skvělá atmosféra, v hledišti fotbalové celebrity současnosti i minulosti typu Kyliana Mbappého či Davida Beckhama. Na nedávné mistrovství světa fotbalistek ve Francii se české hráčky dívaly maximálně u televize. Mezi 24 nejlepšími týmy světa tradičně chyběly. Jejich trenér, vicemistr Evropy z Anglie roku 1996 Karel Rada, byl na mistrovství osobně. Teď se bude se svými svěřenkyněmi v kvalifikaci snažit o to, aby při mistrovství Evropy v roce 2021, které se hraje v Anglii, už Češky nechyběly.

V Česku si lidé možná myslí, že největší sportovní událostí roku 2019 bylo květnové mistrovství světa v ledním hokeji na Slovensku, ovšem podle toho, co se dělo od 7. června do 7. července ve Francii, si troufnu říci, že vedle podzimního mistrovství světa v ragby v Japonsku, se jí stal světový šampionát fotbalistek. Vy jste tam byl osobně. Jaký na to máte názor?

Souhlasím s vámi. Viděl jsem naživo obě semifinálová utkání USA–Anglie a Nizozemsko–Švédsko a byl to pro mě velký zážitek. Vyprodané stadiony, skvělí diváci, v lóžích prezidenti, králové i současné či bývalé hvězdy světového mužského fotbalu. Nahoru šla jak kvalita ženského fotbalu, tak především společenský význam akce, což jde samozřejmě v kontextu s dobou a děním ve světě. Bylo až neuvěřitelné sledovat, kolik tisíc fanoušků přicestovalo z USA. Ženský fotbal v Americe už je dávno fenoménem, teď se stává v celém světě. Jelikož jsem sám hrál na dvou mistrovstvích Evropy, můžu zodpovědně říct, že atmosféra zápasů ženského světového šampionátu ve Francii si v ničem nezadala s vrcholnými akcemi mužského fotbalu typu mistrovství světa či Evropy, někdy je dokonce předčila. A jsem rád, že to díky přenosům ČT Sport mohli sledovat i fotbaloví fanoušci z Česka.

Vítězné Američanky jsou ve své zemi celebritami, které si mohou dovolit vést slovní válku i s prezidentem Donaldem Trumpem. Nejlepší světová hráčka Alex Morganová, která získala první milionovou smlouvu, spolu s kapitánkou Megan Rapinoevou a další spoluhráčkou Ali Kriegerovou vzkázaly Trumpovi, že do „zas..nýho Bílýho domu na recepci rozhodně nepůjdou“.

V americkém případě do hry vstoupila politika. Fotbalistky už před šampionátem zažalovaly americkou fotbalovou asociaci, protože chtěly stejné podmínky na přípravu, cestování, zápasy i odměny jako muži. Věc má jít díky jednomu senátorovi dokonce až do Kongresu.

Ostatně rovnoprávnost si před časem vybojovaly

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější