Deník N

Zadlužená rumburská nemocnice dostala šanci. Pokud osekají péči, budeme protestovat, říká zástupce obyvatel

Lužická nemocnice v Rumburku. Foto: Libor Zavoral, ČTK
Lužická nemocnice v Rumburku. Foto: Libor Zavoral, ČTK

Po dlouhých vyjednáváních a měsíci nejistoty kolem osudu Lužické nemocnice v Rumburku vystoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že se situaci podařilo vyřešit. Nemocnici převezme společnost Krajská zdravotní, řada detailů ale zůstává nejasná.

„Situace je poměrně komplikovaná, ale našli jsme společné řešení. Krajská zdravotní je připravena převzít provoz nemocnice v Rumburku. Je připravena převzít aktiva nemocnice, nemovitosti, vybavení, personál, tak, aby byla péče do budoucna zajištěna,“ prohlásil ministr Vojtěch ve středu v podvečer poté, co jednal se zástupci společnosti i pojišťoven.

Jednání, kterých se za uplynulé dny odehrálo na různých úrovních několik, nebyla snadná. Jen to středeční se místo plánovaných 45 minut protáhlo na téměř dvojnásobek a zástupci akciové společnosti z Ústeckého kraje měli v tu chvíli za sebou už druhý den jednání v Praze.

V centru těchto debat se nachází Lužická nemocnice – jediné zařízení, které poskytuje akutní zdravotní péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku u německých hranic. Další nemocnice jsou zhruba 40 kilometrů daleko. Nemocnice se už několik let potýká s narůstajícími dluhy a její jediný akcionář, město Rumburk, je přestává být schopen splácet. Doposud je splácel s vidinou toho, že zařízení časem někdo převezme. Když letos vedení zadlužené nemocnice ohlásilo hrozící bankrot a nový majitel se nenašel, zamítlo městské zastupitelstvo další zaplacení dluhů a nemocnice vyhlásila insolvenci.

Kritickou situací se zabýval premiér Andrej Babiš i ministr Vojtěch a oba prosazovali řešení, ve kterém by nemocnici převzala Krajská zdravotní, akciová společnost Ústeckého kraje, jež v regionu spravuje dalších pět nemocnic. Ta se ale bránila povinností péče řádného hospodáře a potřebou udělat nejprve audit, který by ukázal, jak na tom Lužická nemocnice vlastně je.

Výsledek středečního jednání

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější