Deník N

Dark web. Místo, kam vyhledávače nevidí

Ilustrační snímek. Foto: Unsplash
Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

Možná jste termín dark web zaslechli, možná ve spojení s prohlížečem jménem Tor a nejspíš i ve spojení s nelegálními aktivitami, zločinem, klasickou či dětskou pornografií, prodejem drog či nelegálními tržišti, kde je možné si objednat cokoliv, včetně třeba vraždy.

Temná stránka webu, dark web, je místo, kam se právě bez specializovaného softwaru (Tor browser) nedostanete. Funguje stejně jako klasický web, na nějž se dostanete pomocí prohlížeče Tor a speciálních .onion adres. Ty v žádném vyhledávači, jako jsou Google, Bing či Seznam.cz, nenajdete. Tor browser navíc zajišťuje, že se nikdo nedozví (neměl by dozvědět), kdo jste či odkud jste. Nejde se ani dozvědět, kde se navštívený webový server nachází ani kdo ho provozuje.

Právě proto je dark web místem, kde se odehrává řada nezákonných a podivných věcí. Oboustranná anonymita se hodí pro něco, co by účastníky přivedlo do vězení či problémů. Podle čtyři roky staré studie obsahovalo 57 % tehdy zkoumaných míst nelegální materiál. Čerstvá studie nepřekvapivě zjistila, že podíl nezákonného obsahu stoupá.

Chcete koupit drogy, účty, hesla, čísla platebních karet, objednat si hacknutí něčího účtu či firmy? Stačí spustit Tor browser, najít

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější