Deník N

Žaloba není žalování. Jak jinak dostat právní spor tam, kam patří?

Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou (Senátor 21) představuje na briefingu ústavní žalobu na prezidenta. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou (Senátor 21) představuje na briefingu ústavní žalobu na prezidenta. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Komentář Jana Moláčka: V právním státě řeší právní spory soudy. Otázka, zda Miloš Zeman porušuje ústavu, není nic jiného než právní spor. I když je většina ústavních právníků přesvědčena, že ano, je to pořád jen jejich právní názor, ne závazné rozhodnutí. Proto je logickým a správným krokem snaha skupiny senátorů dostat právní spor tam, kam patří. Tedy před soud, v tomto případě ústavní.

Důležitým pilířem stability rozvinutých demokracií je funkční mechanismus rozhodování sporů. Od rozhodnutého sporu je možné se posunout, nerozhodnutý dál otravuje atmosféru ve společnosti.

Skoro přesně před šesti lety, v červenci 2013, jmenoval Miloš Zeman vládu Jiřího Rusnoka, kterou držel u moci déle než půl roku bez ohledu na to, že nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Porušil Miloš Zeman ústavu, která důvěru poslanců pro vládu požaduje?

Nevíme. A protože nevíme, může prezident v jednání, které vzbuzuje zásadní podezření z porušování ústavy, pokračovat. Dělal to po celou dobu, která od Rusnokových časů uplynula, a dělá to i dnes, kdy odmítá vyměnit ministra kultury na návrh předsedy vlády.

Místo hranic jasně vymezených autoritativním

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější