Deník N

Lovecká sezona na ruské homosexuály začala. První obětí mohla být žena, kterou policie odmítla chránit

Jelena Grigorjevová se účastnila všech protestních akcí v Petrohradě. Zdroj: FB Dinar Idrisov
Jelena Grigorjevová se účastnila všech protestních akcí v Petrohradě. Zdroj: FB Dinar Idrisov

Byla na seznamu. Je možné, že na ni třetí červencový týden prostě přišla řada. Teď je Jelena Grigorjevová mrtvá. Někdo ji zavraždil. Dnes se její kolegové z organizací bojujících za práva sexuálních menšin obracejí na ruskou policii a prosí, aby je ochránila. Mnozí jsou na stejném seznamu jako Jelena.

Stačí si najít stránky s názvem „pila.ml“ a tam si přečíst, komu všemu ruští radikálové hrozí tvrdým trestem za netradiční sexuální orientaci. Na začátku července byl na tomto extremistickém webu zveřejněn čerstvý seznam „nepřátel“ a vyhlášena „nová lovecká sezona“ – mimo jiné na jednoho z vůdců LGBT hnutí v Rusku Igora Kočetkova.

Na seznamu byla i aktivistka Jelena Grigorjevová. Slibují jí „nebezpečné a kruté dárečky“.

Dvacet dnů poté ji někdo nedaleko vchodu do jejího domu v Petrohradě zavraždil. V noci na minulou sobotu její tělo našli náhodní chodci, kteří šli po Pulkovské ulici. Měla v zádech osm hlubokých bodných ran. Někdo ji také škrtil.

Vyhrožovali jí mnozí. Na sociálních sítích, kde byla velmi aktivní, i na ulici. Už počátkem roku 2019 se proto obrátila s žádostí o ochranu na policii. Přesvědčovala strážce zákona o tom, že se stala obětí sexuálního násilí. Ti ale neshledali stížnosti a obavy opodstatněnými. Její tvrzení, že byla znásilněna, vyhodnotili jako přinejmenším pochybné. A nijak zvlášť se nezabývali ani výzvou extremistické homofobní skupiny Pila, která na svých stránkách vyhlásila konkurz na mučitele a katy. Hledala lidi ochotné za finanční odměnu unášet a mlátit gaye a lesby. Projekt se nazýval Pila proti LGBT.

Podruhé Grigorjevová prosila o ochranu na přelomu letošního května a června. Opět bez úspěchu. Jelena začala přátelům opakovaně tvrdit, že zcela jistě brzy zemře, a žádala je, aby se postarali o její kočku.

Po sociálních sítích se šíří nenávistné výhrůžky, obrázky oprátek a seznamy „odsouzených“. Zdroj: sociální sítě

Policie nyní přiznává, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější