Deník N

Žaloba na Zemana by narazila ve Sněmovně, ANO je proti. I když to neprojde, je potřeba se ozvat, říká senátor Láska

Miloš Zeman. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Miloš Zeman. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Prezident podle části senátorů hrubě porušuje ústavu. Ti se snaží přesvědčit své kolegy, aby na Zemana podali ústavní žalobu. Zatímco v Senátu šance na úspěch mají, mezi poslanci velmi pravděpodobně narazí. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek Deníku N řekl, že sněmovní hegemon bude nejspíš hlasovat proti. Skupina senátorů, která žalobu vytvořila, se ale nevzdává.

Neodvolání ministra Antonína Staňka na návrh premiéra, jmenování prezidentské Rusnokovy vlády, svévole během odchodu Andreje Babiše z vlády Bohuslava Sobotky. Skupina senátorů pod vedením Václava Lásky (Senátor 21) se těmito i dalšími argumenty bude snažit přesvědčit ostatní senátory, aby schválili podání žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy. Tento návrh dnes projednává Senát a hraje se o to, zda navrhovatalé získají na svou stranu alespoň tři pětiny přítomných senátorů.

Senátor Láska si uvědomuje, že může jít o každý hlas. Žaloba na prezidenta je totiž velmi rozsáhlá a některé body se dotýkají velmi citlivých politických kauz, jakými byla třeba kauza Novičok. I aktuální situace okolo prezidentova otálení s odvoláním ministra kultury politickou scénu výrazně štěpí. Premiér Andrej Babiš v rozporu s názorem odborníků na ústavu za prezidentem stojí a přejímá jeho argumentaci o tom, že podobně postupovali i Zemanovi předchůdci, popřípadě že prezident žádnou lhůtu pro své kroky nemá. Což jsou přinejmenším problematické argumenty.

Co je v Senátu obtížné, je v Poslanecké sněmovně téměř vyloučené. Karty jsou totiž rozdány tak, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější