Deník N

Zkušená Jourová, nebo další „silný kůň“ Charanzová? Komisařku vláda vybere po návratu z prázdnin

Eurokomisařka Věra Jourová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Eurokomisařka Věra Jourová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Česko může do Evropské komise (EK) navrhnout dvě ženy, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ani na pondělním jednání vlády ale nepadlo definitivní rozhodnutí, kdo se příští českou eurokomisařkou stane. V úvahu připadá nejen současná česká zástupkyně v EU Věra Jourová, ale i europoslankyně Dita Charanzová (obě za ANO). Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že je ještě čas a že sociální demokracie je případně připravena přijít s vlastním kandidátem.

Premiér Andrej Babiš v neděli na svém facebookovém profilu napsal, že Česko může do Evropské komise nabídnout dvě kandidátky. Důležité je ale podle předsedy vlády to, aby Česko získalo správné portfolio.

„S novou předsedkyní Evropské komise paní Ursulou von der Leyenovou jsem telefonicky hovořil 15 minut, vysvětlil jsem jí přesně, o které portfolio máme zájem a jaké dvě kandidátky na komisaře můžeme nabídnout, protože paní von der Leyenová se před volbami sama vyslovila, že by chtěla mít aspoň jednu ženu, ale my jsme schopni nabídnout dvě ženy,“ napsal Babiš. Novou šéfku Evropské komise von der Leyenovou premiér zároveň požádal o osobní schůzku, termín zatím ale nemá.

Jasněji není ani po pondělním jednání vlády. Premiér na schůzi ministrům řekl, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější