Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Případ Markiv: Zavraždil ukrajinský voják novináře, nebo jen „bránil svou vlast“?

Ve válce na ukrajinském Donbasu umírají vojáci, civilisté i novináři. Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany
Ve válce na ukrajinském Donbasu umírají vojáci, civilisté i novináři. Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajinský voják Vitalij Markiv má na 24 let skončit v italském vězení. Soud jej uznal vinným z vraždy dvou novinářů, kteří zahynuli v palbě během bojů na Donbasu. „Jen jsem bránil svoji vlast,“ řekl Markiv v závěrečné řeči.

Vitalij Markiv je rodák ze západní Ukrajiny. V roce 2003 se přestěhoval do Itálie, později zde získal i občanství. Na Ukrajinu se vrátil v zimě 2013, tedy v době, kdy na kyjevském Majdanu vypukla revoluce. Za několik měsíců Rusko obsadilo poloostrov Krym a na Donbasu vypukly tvrdé boje mezi proruskými separatisty podporovanými ruskou armádou a ukrajinskými vojáky i dobrovolníky.

Hned po začátku války odešel Markiv jako dobrovolník na frontu. Stal se vojákem prvního praporu Národní gardy. Na jaře 2014 se účastnil bojů u města Slovjansk. A tam se odehrály události, za které je nyní souzen.

Korunní svědek

Markivův prapor se zapojil do bojů na hoře Karačun u Slovjansku. V květnu 2014 to bylo nejnebezpečnější místo na celém Donbasu: i proto italské velvyslanectví varovalo své občany, aby tam nejezdili.

Slovjansk. Místo činu. Dodnes místní ukazují zvědavým novinářům, kde kdo zahynul a kde je kdo pohřben. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jenže právě do Slovjanska v květnu 2014

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější