Deník N

Tváře Ameriky: „V Americe to zpočátku bylo velmi těžké, ale do Venezuely už se nešlo vrátit“

Yda Gomez si poblíž Miami založila pobočku své restaurace ve Venezuele. V listopadu čeká druhé dítě, to už bude rovnou mít americké občanství. Foto: Jana Ciglerová, Deník N
Yda Gomez si poblíž Miami založila pobočku své restaurace ve Venezuele. V listopadu čeká druhé dítě, to už bude rovnou mít americké občanství. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Každý den příběh. Prázdninový seriál Deníku N přináší denně jeden krátký rozhovor s obyčejným člověkem z USA. Každý je jiný, každý má jiný pohled, ale všichni tvoří Tváře současné Ameriky. Jednu otázku dostali všichni stejnou: zda budou v prezidentských volbách příští rok volit Donalda Trumpa.

Yda Gomez (33)
majitelka restaurace
země původu: Venezuela, Maracaibo
v USA: 4 roky

„Situace ve Venezuele byla hrozná. Nemohla jsem kojit, protože jsem neměla vlastní mléko, a nemohla sehnat žádné pro mého syna Louise. To byl pro mě poslední rozhodující moment, proč odejít. Nechtěla jsem, ale když nemáte čím nakrmit vlastní dítě, rozhodujete se jinak, vše ostatní jde stranou.

V Maracaibu jsme měli restauraci, jmenovala se Super Arepa podle speciálního druhu venezuelského jídla, které jsme tam servírovali – arepy. Je to různé jídlo zabalené do přepůlené placky z mouky.

V Americe to pro nás ze začátku bylo dost náročné. Ceny v Americe jsou velmi vysoké, když je porovnáte s těmi, na které jsme byli doma zvyklí. Ve Venezuele vám stačí 50 dolarů na měsíc. Tady potřebujete aspoň dvěstěkrát tolik. Dokonce jsme v jednom období velmi vážně zvažovali návrat do Venezuely. Naštěstí jsme se tu postupně postavili na nohy a naopak ve Venezuele se to začalo prudce zhoršovat, takže už není návratu.

Pracovala jsem nejdřív v restauraci Super Arepa mého bratra. Po čase jsme si s mým mužem založili vlastní pobočku ve městě Cooper City na Floridě, do čehož jsme vložili všechny naše peníze. Pracovala jsem 12 hodin denně, dělala jsem všechno. V kuchyni, na place, prostě všechno. Dneska jsem víc v té administrativní části, což je lehčí, ale zase pracuju pořád.

Zatím jsem neměla potřebu se naučit anglicky. Všichni kolem mě i všichni naši zákazníci mluví španělsky. Ráda bych se angličtinu naučila, ale nic mě netlačí: nápisy, úřady, školka – všechno je ve španělštině. Jediné, kdy potřebuju mluvit anglicky, je, když někdy potkám někoho, kdo španělsky neumí. To je pak frustrující a musím shánět někoho, kdo mi to přeloží. Proto se naučit chci. I proto jsem si vybrala pro život jižní Floridu.

Ještě nemůžu volit, ale zda Trump, či ne, to je pro mě těžká otázka. Na jednu stranu pomáhá Venezuelanům zbavit se diktátora a za to mu musíme být vděční. Na stranu druhou s ním ale nesouhlasím v tom, jak se chová k imigrantům. A já jsem imigrantka, že.“

Tváře Ameriky

USA

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější