Deník N

Notes: O nebezpečně rychlém zestárnutí, o komicích a služebnících lidu a malém velkém (po)kroku

Enko. Ilustrační foto: Deník N
Enko. Ilustrační foto: Deník N

V české politice byl tento pátek poklidný, náš Deník N se tak mohl věnovat jiným zásadním tématům. Rozhodli jsme se přidělat trochu vrásek všem, kteří si nechali přidělat vrásky pomocí masově stahované aplikace, zřídili jsme poradnu pro diskriminované matky, do vašeho slovníku implantujeme slovo smrděnka a hlavně – společně oslavíme jeden malý krok, který se stal velkým skokem pro lidstvo.

Páteční Notes sepsala Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Kyberneticky rizikové zestárnutí. Taky vaše timeliny na sociálních sítích zaplavily fotky vašich kamarádů a kamarádek s vráskami a šedinami? Už jste si sami vyzkoušeli hitovku mezi aplikacemi FaceApp? Tak pozor, každá sranda něco stojí, nebo přinejmenším stát může. Lukáš Prchal (mimochodem, zestárnutí mu docela sluší, že?) píše, že před aplikací (vyvinutou v Rusku) varuje Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. „Je nutné poznamenat, že máloco je na tomto světě zdarma. Je těžké posoudit, za jakým účelem to firma vyrábí a zda z toho nějak těží, jestli vydělává na reklamě nebo zda nepřeprodává ta data jinam,“ říká mluvčí úřadu Radek Holý.

Ilustrační foto.

Když se komik spojí s rockerem. Na Ukrajině se v neděli bude volit složení parlamentu. „Hlavní role ale patří prezidentovi, komikovi a ‚služebníkovi lidu‘. (…) Komik se proti Rusku možná bude muset spojit s rockerem.“ Echm, taky vám to zní jako šifrovaná zpráva z motáku Járy Cimrmana? Je tu naštěstí Petra Procházková, která vám vše o podivnostech na ukrajinské politické scéně vysvětlí ve svém textu.

Nápadná i nenápadná diskriminace. Tereza Mynářová ví hodně o rodičovství a nebojí se zeptat. Čtete její seriál Zkušenosti českých rodičů? Jedna z – bohužel – častých a neblahých zkušeností rodičů, zejména pak rodiček, je diskriminace v zaměstnání. S právničkou Jitkou Kocianovou kolegyně podrobně probírá, jak se znevýhodnění bránit, kdo vám může pomoc a co dělat, když…

Premiér Andrej Babiš byl za uměním. Zúčastnil se vernisáže výstavy komunistickým režimem perzekvovaných umělců s názvem Nezlomní. A některé z perzekvovaných umělců to rozhořčilo až rozlítilo, Babiš byl člen KSČ a ve svazcích je stále vedený jako agent StB. Eliška Černá zaznamenala reakce několika naštvaných umělců i vyjádření kurátorky výstavy.

Hlasovací rozchody. Náš hlavní ověřovatel faktů a horník dat (data miner) Honza Tvrdoň si tentokrát (ve spolupráci s matematikem Michalem Škopem) posvítil na (ne)věrnost poslanců při hlasování ve sněmovně vůči svým mateřským (současným i bývalým) stranám. Rozebrali i to, jak hlasují odpadlíci, včetně asi toho letos nejslavnějšího – Václava Klause juniora, který opustil řady ODS.

Kdo kým zametá? Náš spolupracovník Jaz zase rozkreslil podrobné schéma výkonné moci v ČR. To, co na schémátku nevidíte, jsou témata zametená pod koberec.

Jak se stát smrděnkou snadno a rychle? Naše kanadská spolupracovnice Alexandra Alvarová v Kanadském deníku pravidelně líčí své zkušenosti a zážitky ze života v Kanadě. Tentokrát se zaměřila na prý všudypřítomné dobrovolnictví. Jak se z ní stala šlechetná matka, neboli (slovy Karla Čapka) smrděnka?

Deník N se dal na seriálovou tvorbu. Kromě už zmíněných Zkušeností českých rodičů jsme minulý týden spustili cykly Tváře normalizaceDémon alkohol. A kolegyně (zatím ještě ze zámoří) Jana Ciglerová píše kromě svého Amerického deníku každý den jeden příběh jednoho (ne)obyčejného Američana. Dnes svůj život v několika odstavcích představí policista, jehož specializace zatím v Česku (naštěstí) chybí. „Nastoupil jsem na pozici školního policisty, což znamená, že jsme přiděleni ke škole a v ní fungujeme. Kvůli stále častějším střelbám ve školách má každá svého zvláštního policistu,“ vysvětluje.

Padesátiny jednoho (po)kroku

„V lednu 1969 ohlásili Američané termín startu mise, která jako první měla přistát – na červenec téhož roku. Ohlásil jsem to jako normální zahraniční cestu, redakce mi ji schválila, americká ambasáda mi rychle vyřídila akreditaci a víza. A jel jsem,“ vzpomíná, jako by se nechumelilo, dlouholetý vědecký novinář Mladé fronty Karel Pacner v rozhovoru s naším vědeckým novinářem Petrem Koubským na jednu zahraniční cestu, která by dodnes pro mnohé znamenala splněný sen!

Je jediným žijícím Čechem, který byl při tom. „(Start nosné rakety Saturn V) jsme pozorovali ze vzdálenosti pěti kilometrů, přes záliv Banánové řeky. To byl nezbytný bezpečnostní odstup pro případ, že by raketa vybuchla. Blíž byli jen záchranáři ve speciálních vozidlech.“

Jak zní padesát let poznávání Měsíce? Zaposlouchejte se do zvuků pokroku – od programu Apollo do současnosti. Audiostopa k tomuto videu vznikla pomocí tzv. sonifikace, tedy procesu, kterým se převádějí data do zvuků a hudby, v tomto případě jde o data, které NASA získala během padesáti let výzkumu. Zdroj: NASA/YouTube

Žižkovská raketa. V duchu padesátého výročí přistání Apolla 11 na Měsíci se dnes nese i kulturní rubrika. Ústřední kulturní referent Ivan Adamovič se rozepsal o pozoruhodném dokumentu Lístek na měsíc, který se bude v pondělí 22. července promítat v pražském kině Světozor (osobní poznámka k příběhu lístku na měsíc i na Facebooku autora), o tematické výstavě v galerii Millenium, ale taky o víkendové akci na pražském televizním vysílači. V sobotu ve 22 hodin a 17 minut totiž žižkovská raketa (jak se vysílači někdy říká) konečně odstartuje do kosmu. Nenechte si to ujít. 10, 9, 8, 7, …

Kdybyste chtěli být raději zalezlí někde s knížkou, můj tip pro tento náměsíčný víkend je Artemis od Andyho Weira (ano, to je ten, co napsal slavného Marťana). Posouvá nás v čase o šedesát let kupředu, do doby, kdy lidé osídlili Měsíc. A pokud by se vám nechtělo číst, můžete si knížku poslechnout v audioverzi. Tereza Dočkalová je jako Jasmine „Jazz“ Basharová skvělá.

Pokud byste o víkendu raději koukali přímo na Měsíc, příznivější pro pozorování noční oblohy bude noc ze soboty na neděli. Podle Českého hydrometeorologického úřadu by mělo být skoro jasno, nejvyšší denní teploty 28–32 stupňů, v neděli se víc zatáhne a bude pršet.

Přejeme vám krásný víkend bez ohledu na počasí. Budete-li chtít být v obraze, mrkněte tu a tam na naši Minutu po minutě a občas překontrolujte na webu Enka naši víkendovou produkci.

Další Notes přistane ve vašich e-mailových schránkách v pondělí. Svůj dnešní Notes zavírá a loučí se Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější