Deník N

Notes: Čína chce Praze diktovat a Babiš stále nejoblíbenější. Hlavně se kvůli tomu neopíjejte

Osm titulních stran Deníku N. Foto: Jan Kudláček, Deník N
Osm titulních stran Deníku N. Foto: Jan Kudláček, Deník N

Kvůli některým čtvrtečním zprávám by si jeden dal nejraději panáka, ale takovým přístupem ublížíte nejvíc sami sobě, ví po přečtení rozhovoru s českým adiktologem Jana Ciglerová, která sestavila dnešní Notes.

Praha se teď v Číně nenosí. Tak jsme se zase dozvěděli, jak by se naši političtí představitelé měli vyjadřovat a co by si měli myslet, aby s tím Čína byla spokojená. V opačném případě to totiž Čína považuje za narušení vzájemných vztahů, a její představitelé se proto nebudou stýkat ani se stranami, ani s osobami, které jsou blízké vedení pražského magistrátu, zjistili kolegové Prokop Vodrážka a Lukáš Prchal. Občas proto také Čechům zruší nějaké to vystoupení, jako například smluvené turné Pražské komorní filharmonii, která musela pobuřovat už tím, že měla jméno české metropole v názvu. Spor dosáhl takové závažnosti, že se kvůli němu sejde ministr zahraničí s čínským velvyslancem.

Reportérka Hana Mazancová se proto obrátila na sinologa Ondřeje Klimeše, aby nám poslední vývoj vztahů mezi Čínou a vedením Magistrátu hlavního města Prahy dal do kontextu. Sinolog Klimeš neváhal chování čínských představitelů označil za vydírání. „Čínské vedení u nás sleduje politické zájmy a tlačí na Česko. Peking pak trestá nezúčastněné kulturní instituce,“ upozorňuje Klimeš. Můžeme jen doufat, že si jeho rozhovor přečte před jednáním s čínským velvyslancem i ministr Petříček.

Letní počasí zjevně kolegovi Vodrážkovi svědčí, protože vedle reportování o čínské hrozbě ještě stihl zaskočit za historikem Adamem Hradilkem a přeptat se ho na neuvěřitelnou kauzu Věry Sosnarové. Ta dlouhá léta tvrdila, že trpěla v gulagu, a většina z nás jí to i věřila. Když Hradilek upozornil na to, že historické důkazy to vyvracejí, a předložil je, řekla paní Sosnarová reportérce Janě Ustohalové, že musí mlčet. Historik Mikuláš Kroupa Věru Sosnarovou označil za lhářku.

Mám jednu dobrou zprávu a jednu špatnou a vy sami si vyberete, v jakém pořadí vám je podávám. Andrej Babiš je stále nejoblíbenějším politikem. Jeho popularita neustále klesá. Náš faktografický bůh Jan Tvrdoň rozebral nejnovější výsledky průzkumů agentury STEM a zjistil, který politik či politička je na vzestupu a kdo naopak míří do zapomnění dějin.

Kdybyste si ale kvůli tomu chtěli dát před spaním sklenici nějakého alkoholu, nedělejte to. Adiktolog Aleš Kuda totiž připomíná, že velké pivo, dvě deci vína nebo velký panák obsahují zhruba stejnou porci alkoholu. Kdo si není jistý, zda už jich pije tolik, že mu měl zavolat, může si udělat vlastní amatérskou diagnózu podle návodu experta Kudy, čím se závislost odlišuje u obyčejného užívání. Nevím, co užívá kolega Vodrážka, ale když vidím jeho dnešní výkonnost, půjdu se ho na to se zájmem přeptat. I tento materiál totiž pro vás připravil právě on.

Zítra v novinách fantasticky zpracovaný materiál k 50. výročí přistání na Měsíci. Mluví v něm jediný žijící Čech, který byl tehdy u toho.

Titulní strana Deníku N 19. července. Foto: design Lumír Kajnar, animace Martin Rýz

Zaujalo nás jinde:

Americký miliardář Jeffrey Epstein, který je obviněný ze zneužívání nezletilých dívek a obchodování s nimi, byl velkým přítelem prezidenta Donalda Trumpa. Video, kde se oba muži baví o kvalitě přítomných dívek na večírku v Trumpově sídle Mar-a-Lago, podrobně rozebrala moderátorka stanice MSNBC Rachel Maddow. Je to jen pro otrlé povahy.

Kdo by si po jeho zhlédnutí měl například potřebu vymýt ústa, pro toho připravila stanice NBC velmi užitečný přehled toho, jaké nejčastější chyby děláme při čištění zubů, a tuším, že se v nich většina z nás poznává. Příliš silný tlak na kartáček nebo užívání strunových párátek? Víme, jak to dělat líp!

 

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější