Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Moskvané se bouří a úředníci si nakupují paláce, odpočívají v zámcích i expandují do Alp

Dača (chata) předsedy moskevské volební komise Valentina Gorbunova, jak ji natočil dron v záběrech zveřejněných ruským opozičním představitelem Alexejem Navalným. Zdroj: Twitter A. Navalného
Dača (chata) předsedy moskevské volební komise Valentina Gorbunova, jak ji natočil dron v záběrech zveřejněných ruským opozičním představitelem Alexejem Navalným. Zdroj: Twitter A. Navalného

Ještě nikdy volby do dumy města Moskvy nevyvolaly tolik vášní jako tentokrát. Z lokálního souboje o křesla v parlamentu ruské metropole se stala bitva na život a na smrt mezi Kremlem a opozicí. V posledních dnech kvůli hlasování, které má proběhnout až v září, vyšly do ulic stovky lidí. A nehodlají je opustit. 20. července se chtějí v co největším počtu sejít na Sacharovově prospektu a dát najevo, že tohle si už líbit nenechají.

„To je naše město, to je naše město…,“ skandují lidé, kteří každý den v podvečer přicházejí na moskevské Trubné náměstí. „Lustrace, lustrace, lustrace…“ Místo začíná připomínat ruský Hyde Park.

S proslovy vystupují nejen politici, především ti, kteří se chtěli ucházet o přízeň voličů v zářijových volbách do Moskevské městské dumy, ale i běžní občané. Občas někdo začne zpívat a ostatní se přidají. „Putin představuje síly temna. Je to ďábelská…,“ stáhne někdo mladíka s šíleným výrazem v očích ze zábradlí, odkud se snažil promlouvat k davu.

O kousek dál se na improvizovanou tribunu mezitím vydrápe i dívka, která sbírala podpisy pro kandidáta Ždanova. „Šest hodin jsem stála v lijáku na ulici,“ říká vysokým hlasem. Podepsalo se jí za tu dobu 65 lidí. Pak úředníci vyhodnotili část podpisů, které dobrovolníci nashromáždili pro nezávislé kandidáty, jako falešné. Prý šlo často o mrtvé duše – lidi dávno zemřelé nebo nikdy neexistující.

Seznam vyloučených

Dlouho očekávaný dokument spatřil světlo světa ve středu – seznam 233 jmen lidí, kterým je dovoleno kandidovat ve volbách do moskevské dumy, ale vyprovokoval další pouliční nepokoje a občanské protesty, které sužují politiky v Kremlu už řadu měsíců.

Bouří se ekologičtí aktivisté kvůli skládkám, obyvatelé obcí u Moskvy kvůli radioaktivnímu odpadu, novináři nedávno s pomocí demonstrací dosáhli osvobození svého kolegy, lidé v Jekatěrinburgu stejným způsobem zabránili stavbě chrámu.

Teď jsou v moskevských ulicích obyvatelé metropole, kteří si nechtějí nechat diktovat od úředníků, kdo jim smí vládnout. Demonstrace proti vyškrtnutí nezávislých kandidátů se konají každý den. Vе středu počet vyloučených z volebního zápasu dosáhl 57.

Napjatou situaci se pokoušeli opoziční kandidáti nejdříve vyřešit s předsedou moskevské volební komise Valentinem Gorbunovem. Ten ale odmítl setkání se všemi najednou a požadoval, aby k němu do kanceláře chodili každý zvlášť.

Nakonec, když se před dveřmi do jeho pracovního sídla shromáždila skupina mužů a žen, jeho asistent jim oznámil, že „šéf je na dače“. Byla to nahrávka na smeč, protože vzápětí

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější