Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Alkohol je geniální látka, ale jen chvíli. Když závislost krmíte, je to jak s toulavou kočkou, říká adiktolog

Adiktolog Aleš Kuda. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Adiktolog Aleš Kuda. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V Česku je podle odhadů až půl milionu lidí, kteří mají problém s alkoholem. Poznat, zda člověk patří mezi ně, však není jednoduché. Podle adiktologa Aleše Kudy pití alkoholu v Češích hluboce zakořenilo, ale rizikové užívání je vždy reakcí na nějakou situaci. „Závislost nepovažuju za samostatný problém, ale za symptom nerovnováhy v životním stylu člověka,“ říká v rozhovoru pro Deník N, kterým startujeme seriál o alkoholismu.

Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu. Jak poukazuje i poslední výroční zpráva o stavu ve věcech drog, společenská přijatelnost pití je u nás stále velmi vysoko. Čím to je?

Je to dáno historicky. Alkohol je v naší kultuře hluboce zakořeněn a z pohledu adiktologie je to pro nás vůbec nejhorší droga, protože je zcela legální a hlavně společensky přijatelná. Když půjdete do restaurace, bude nealkoholický nápoj dražší než pivo. Je to vidět i na politicích, kdy si někteří v rámci populismu dovolí mluvit i o snižování daně na desetistupňové pivo. Alkohol je u nás prostě historicky hodně zakořeněn.

Je to nějakou českou pivní hrdostí?

Spíše postojem k alkoholu a k užívání drog. Modely užívání kulturně přebíráme od rodičů a předků. Další věc je, že biologickým způsobem dědíme toleranci vůči alkoholu. To, kolik jsme schopni vypít, je odvislé od toho, jak pili naši předci. Tolerance je tady velká.

Dá se s tou společenskou přijatelností něco systémově dělat?

Nástrojů je od prevence až po restrikci hodně. To vše už tady funguje. Otázkou je, jestli sami víme, čeho chceme dosáhnout. Můžeme dospět k tomu, že zavedeme až prohibici, ale ta nám v minulosti ukázala, že když je někde poptávka, vždy se objeví i nabídka, i když nelegální.

Každopádně cena a dostupnost alkoholu rozhodně snižují rizikové užívání, to je nepopiratelné. Já si ale stejně myslím, že je to především o dlouhodobé osvětě, aby lidé byli informovaní. Minimálně polovina telefonátů k nám na kliniku je takových, že lidé volají spíše do poradny než do léčebny.

S čím volají nejčastěji?

Lidé mi volají s tím, že mají pocit, že když pijou jen pivo, není to problém. Protože pivo je často přeci na žízeň. Stejně s vínem, u kterého zase tvrdí, že je na chuť.

Teď mi volal pán, který říkal, že nemá problém, protože nepije tvrdý alkohol. Nakonec z něj vypadlo,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Démon alkohol

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější